Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Climeworks buduje największy na świecie zakład wychwytujący dwutlenek węgla. Ma pochłaniać 36 tys. ton CO2 rocznie

Climeworks buduje największy na świecie zakład wychwytujący dwutlenek węgla. Ma pochłaniać 36 tys. ton CO2 rocznie

Na Islandii powstanie kolejny zakład wychwytujący dwutlenek węgla “Mammoth”. Za realizacją projektu stoi firma Climeworks, która specjalizuje się w technologii Direct Air Capture. Powstająca instalacja ma pochłaniać 10 razy więcej CO2 niż obecnie największy zakład na świecie. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Powstaje największy zakład wychwytujący dwutlenek węgla

Pod koniec czerwca rozpoczęła się budowa planowanego największego zakładu wychwytującego dwutlenek węgla bezpośrednio z powietrza “Mammoth”. To 18. projekt projekt szwajcarskiej firmy Climeworks, właściciela obecnie największej technologii Direct Air Capture “Orca”, która pochłania 4 tys. ton CO2 rocznie. Budowa nowego obiektu ma potrwać od 18 do 24 miesięcy. 

Zakład ma składać się z 80 bloków wentylatorów i filtrów, za pomocą których pochłaniany będzie dwutlenek węgla, aby następnie zamgazynować go pod ziemią. W tej dziedzinie Climeworks nawiązał współpracę z islandzkim startupem Carbfix, który zajmuje się zamienianiem CO2 w węgiel. Obiekt ma być zasilany energią geotermalną i pochłaniać do 36 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Cały proces polega na wychwytywaniu dwutlenku węgla z powietrza, który następnie jest rozpuszczany w wodzie i umieszczany pod ziemią, gdzie wchodzi w reakcję z innymi skałami. W taki sposób dochodzi do mineralizacji dwutlenku węgla, który zamienia się w węglany w stanie stałym. 

Liczba zakładów wychwytujących dwutlenek węgla dynamicznie rośnie

Dyrektor Climeworks zapowiedział, że po uruchomieniu zakładu na Islandii firma zamierza zbudować znacznie większy obiekt wychwytujący około pół miliona ton CO2 rocznie. W bliskiej przyszłości planuje zwiększyć ilość zakładów o podobnej mocy pochłaniania dwutlenku węgla. 

Na ten moment na świecie znajduje się 18 zakładów, które wychwytują CO2 bezpośrednio z powietrza. 

Czy wychwytywanie CO2 może uratować klimat?

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy. Według najnowszego 6. raportu IPCC, który dotyczy łagodzenia skutków zmian klimatu, technologie wychwytujące CO2 muszą odegrać kluczową rolę w najbliższych latach. To związane jest ogromną ilością nagromadzonego już dwutlenku węgla w atmosferze, z którym naturalne procesy ziemi będą radzić sobie przez kilkaset tysięcy lat. 

Wokół tematu pojawiają się jednak kontrowersje. Związane z dużymi potrzebami energetycznymi takich instalacji. Jeżeli dostawy energii nie są zapewnione przez odnawialne źródła, emisje CO2 związane z pracą tak dużego obiektu mogą zniwelować korzyści wynikające z pochłaniania dwutlenku węgla. 

Źródło: Climeworks

Fot. główne: @2022, Climeworks, zdjęcie ilustracyjne

Mammoth został zaprojektowany z nominalną zdolnością wychwytywania CO2 na poziomie 3600 ton rocznie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.