Sytuacja na rynku zielonych certyfikatów poprawia się, ale nadal jest słaba

Indeks OZEX A, czyli indeks cenowy zielonych certyfikatów, sprzedawanych i kupowanych w transakcjach sesyjnych, wyniósł na dzień 4 maja bieżącego roku 40,15 zł/MWh. Tym samym wzrósł on o niemalże 62% względem historycznego minimum z kwietnia 2017.

13 kwietnia br. indeks OZEX A zanotował historyczne minimum na poziomie 24,82 zł/MWh przy obrotach wynoszących około 60 tysięcy MWh. Od tego czasu wartość indeksu stopniowo odzyskiwała straconą wartość. Na dzień 4 maja wyniosła 40,15 zł/MWh przy obrotach około 35 tysięcy MWh. Oznacza to, że w czasie około pół miesiąca ceny zielonych certyfikatów wzrosły o ponad 60%.

Tak jak niedawno pisaliśmy niskie ceny zielonych certyfikatów, w połączeniu z zmianami w prawie, dotyczącymi opodatkowania instalacji wiatrowych, stają się ogromnym problemem dla rentowności małych i średnich operatorów OZE. Wzrost cen, aczkolwiek do poziomu dalekiego od początkowych wartości, gdy system zielonych certyfikatów był wprowadzany, jest sygnałem, że branżę energii odnawialnych czekać może trochę lepszy czas.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Farmy wiatrowe do kontroli

Następny artykuł

Wyniki BOŚ za I kwartał – 20 milionów zysku

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: