Mieszkańców Afryki Wschodniej czekają lata głodu – w rejonie pojawiła się największa od dekad plaga szarańczy. Jedna chmara tych żarłocznych owadów może pokrywać kilkaset kilometrów kwadratowych. W ciągu dnia pochłania tyle pokarmu, ile wystarczyłoby dla 35 tysięcy ludzi.
Miliony dolarów potrzebne na walkę z plagą
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmuje, że Afryka Wschodnia została dotknięta największą plagą od 25 lat. Mieszkańcom krajów z tamtego regionu grozi brak żywności, który dotknie 19 milionów ludzi.
W Kenii rząd wydał już 5 mln dolarów na walkę z szarańczą i zapobieganie jej rozmnażaniu. Minęło 13 lat od jej ostatniej inwazji.
– Obecna [plaga – przyp. red.] jest znacznie większa pod względem wielkości i skali niż wcześniej w Kenii i całej Afryce Wschodniej – oznajmił dla CNN dr Stephen Njoka, dyrektor generalny kenijskiej organizacji kontroli szarańczy pustynnej.
Duże problemy ma także Sudan Południowy, który przez kilka ostatnich lat zmagał się z klęską głodu, związaną z konfliktem wewnętrznym. Natomiast w północno-wschodniej Somalii i wschodniej Etiopii nie podjęto środków zapobiegawczych. Wiąże się to z jeszcze większą klęską głodu w tamtych rejonach.
Według Keitha Cressmana, starszego oficera prognozowania szarańczy FAO cyklon, który przetoczył się przez te kraje razem z intensywnymi opadami, stworzyły idealne warunki do rozmnażania roju. Do rekordowych ulew zaś doprowadziło ogrzewanie się wód Oceanu Indyjskiego.
Rozmiaru szkód jeszcze nie określono. Z założeń wynika, że sama walka z szarańczą będzie kosztowała 70 milionów dolarów.
East Africa is experiencing the most serious outbreak of locusts in 25 years, posing an unprecedented threat to food security.
— ABC News (@ABC) January 25, 2020
Unusual climate conditions are partly to blame and farmers are asking the government to act. https://t.co/tcT5DduR01 pic.twitter.com/KP6zCu0rqv
Źródło: topagrar.pl
Fot. główne: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.