Szkocka elektrownia pływowa coraz bliżej realizacji

Szkocki deweloper instalacji morskich QED Naval ukończył testy fabryczne stalowego kadłuba dla platformy SubHub, dedykowanej do instalacji przetwarzania energii pływów morskich na prąd elektryczny. Elementy te zostały wykonane na zlecenie QED Naval w stoczni Belfast Docks w Irlandii Północnej przez firmę Cimpina.

Testy obejmowały sprawdziany mechaniczne konstrukcji, w tym podnoszenie jej z łoża oraz próbny montaż kadłuba instalacji na głównej podstawie, na której wspierać ma się jej waga.

Fotowoltaika od Columbus Energy

SubHub ma stanowić główny element fundamentu, jaki będzie podtrzymywał macierz miniaturowych turbin, zakotwiczonych do dna morskiego.

QED Naval zajmie się teraz wyposażeniem instalacji w wymagane oprzyrządowanie. Obecnie firma przygotowuje kadłub do malowania. Kraken, bo tak nazwano system, zostanie pomalowany pod koniec października.

Obecnie QED Naval zajmuje się testowaniem systemu balastującego SubHub oraz systemu kontrolno-pomiarowego. Instalacja zostanie zwodowana i zakotwiczona na miejscu na początku przyszłego roku.