farmy wiatrowe

Niemiecka firma pomoże Rosjanom w produkcji elementów do farm wiatrowych
Aero Dynamik Consult GmbH, niemiecki dostawca zintegrowanych rozwiązań, na zlecenie spółki Himpromiżiniring (ros. Химпроминжиниринг) zaprojektuje nowe modele łopat, które będą używane w projektach wiatrowych Rosatomu, o czym rosyjski gigant poinformował na swojej stronie internetowej.

Rosatom planuje rozpocząć budowę farmy wiatrowej na terytorium Adygei. Nowe łopaty niemieckiego producenta zostaną opracowane do końca wiosny 2018 roku jako element farmy wiatrowej o jednostkowej mocy 2,5 MW, opartej w dużej mierze na technologii holenderskiego Lagerwey, jednego z głównym partnerów Rosatomu w projektach związanych z OZE.

Projekty realizowane w energetyce wiatrowej są dla Rosatomu jedną z głównych dróg rozwoju spółki. W 2016 roku jedna ze spółek-córek Rosatomu – WietroOGK – wygrała przetarg na budowę trzech elektrowni wiatrowych o łącznej moc 610 MW na terytorium Adygei i Kraju Krasnojarskiego. Jako pierwsza zostanie wybudowana farma wiatrowa o mocy do 159 MW, usytuowana w Adygei na terytorium rejonu szowgienowskiego i giagińskiego. Struktura farmy będzie obejmowała 60 wiatraków. Maksymalny koszt tej inwestycji szacowany jest na około 20 miliardów rubli.

Na początku października portal ŚwiatOZE poinformował (Rosatom rozszerza strukturę i tworzy nowe spółki wiatrowe), że Rosatom utworzył nową spółkę-córkę, która będzie narzędziem konsolidacji działań rosyjskich specjalistów w sektorze energii wiatrowej. Spółka NovaWind będzie miała za zadanie rozdzielić działalność jądrową Rosatomu od jego funkcjonowania w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Nie jest to bynajmniej pierwszy podmiot Rosatomu, działający w sektorze OZE; spółka-córka OTEK także funkcjonuje w tej branży. W czerwcu br. przedstawiciele rosyjskiej firmy sygnowali umowę licencyjną z holenderskim gigantem Lagerwey na dostawy technologii wiatrowych. Jak zapowiedzieli przedstawiciele OTEK, spółka udzieli stosownego uprawnienia do korzystania z usług Lagerwey także firmie NovaWind. Rosatom wyraźnie podkreślił, że NovaWind stworzy spółkę joint venture wspólnie z Holendrami.

Skoncentrujemy wszystkie nasze wysiłki na nowych projektach energetycznych, tworząc nową jednostkę poświęconą energii wiatrowej, która w sposób sukcesywny będzie zarządzać mocą o wartości 970 MW, zainstalowaną przez WietroOGK – powiedział dyrektor generalny NovaWind, Alexandre Korchagin. OTEK jest bowiem właścicielem spółki WietroOGK, która wygrała aukcje w czerwcu br. (360 MW).

 

Źródła: RIA Novosti, Rosatom

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w Kalifornii. To pierwszy stan w USA, który wprowadził takie prawo

W stanie Kalifornia uchwalono nowe prawo zakazujące sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Ustawa ta jest pierwszą tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. Gubernator stanu, Jerry Brown, podpisał dokument na początku października tego roku. Nowe prawo wejść ma w życie od 1 stycznia 2020 roku.