Szkolenia z BDO. Zmiany już od 1 stycznia

Portal Komunalny prowadzi specjalistyczne szkolenia z zakresu „Elektronicznej ewidencji odpadów w systemie BDO”.  Zmiany, które obejmą przedsiębiorców, będą wprowadzone już od 1 stycznia.

Co to jest BDO? 

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to system informatyczny utworzony na podstawie przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992) art. 238 ust. 1. Integralną częścią BDO jest rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Został on uruchomiony 24 stycznia 2018 r. i jest to pierwszy element BDO. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły systemu tj. ewidencji i sprawozdawczości.

Szkolenia przydadzą się osobom, które prowadzą działalność gospodarczą związaną z odpadami, a także specjalistom ds. ochrony środowiska. Czego przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się podczas zajęć? Na pewno warto przyjrzeć się zasadom funkcjonalno-organizacyjnym nowego systemu, który po szkoleniu nie będzie miał już dla nikogo żadnych tajemnic. Zajęcia poświęcone są zagadnieniom związanym z prowadzeniem jakościowej i ilościowej ewidencji odpadów zgodnie z katalogiem odpadów. W szkoleniu mogą brać również udział samorządy.

Przykładowy zakres tematyczny:

  • Jakie są główne założenia i cele nowelizacji ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r.?
  • Jakie są wymogi ustawowe związane z kartami przekazania odpadów komunalnych oraz kartami przekazania odpadów?
  • Jakie są sankcje karne z tytułu nieprzestrzegania obowiązków ustawowych oraz korzyści płynące z systemu BDO?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli zespół radców prawnych: Włodzimierz Głowacki, Joanna Basińska, dr Adrian Sypnicki oraz Rita Świętek z Kancelarii Prawniczej Głowacki i Wspólnicy sp.k.

– Byłem na szkoleniu, to nie jest szkolenie z modułu, to jest szkolenie z całego systemu BDO. Moduł to mała część, którą zresztą organizatorzy także poruszyli i pomimo, że żadna firma w Polsce w chwili obecnej modułu tego nie posiada, to i tak sporo się o nim dowiedziałem – pisze uczestnik.

Najbliższe szkolenia odbędą się w Chorzowie i Katowicach.