Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Sztuczny liść” pomoże rozwiązać problem magazynowania energii z OZE

„Sztuczny liść” pomoże rozwiązać problem magazynowania energii z OZE

Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii (EPFL) w Lozannie z Kevinen Sivula na czele stworzyli urządzenie, które pod wpływem światła słonecznego pobiera wilgoć z powietrza i wydziela zielony wodór. Działa jak… liść.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

“Sztuczny liść” inspirowany naturą

Naukowcy ze Szwajcarii opracowali niewielkie urządzenie przypominające liść, które może długoterminowo rozwiązać problem magazynowania energii odnawialnej. Zainspirowali się naturalnym procesem fotosyntezy, w którym rośliny przekształcają światło słoneczne w energię przy użyciu CO2 z atmosfery.

Naturalna fotosynteza zachodzi poprzez pobieranie dwutlenku węgla z powietrza wraz ze światłem słonecznym i wytwarza cukier, skutecznie przechowując światło słoneczne w postaci chemicznej. Chcieliśmy zrobić to samo, pobrać światło słoneczne i wodę z powietrza i przechowywać tę energię słoneczną w postaci wodoruwyjaśnił profesor Kevin Sivula, w rozmowie z euronews.com.

Podczas fotosyntezy roślina skutecznie magazynuje energię słoneczną w wiązaniach chemicznych skrobi i cukrów, a później zużywa te produkty, aby odblokować tę energię. W podobny sposób profesor Kevin Sivula chciał magazynować energię słoneczną w postaci wiązań wodorowych, a później wykorzystywać wodór jako paliwo, albo w ogniwie paliwowym, albo poprzez spalanie.

Początkowo naukowcy wykazali, że możliwe jest osiągnięcie sztucznej fotosyntezy poprzez wytwarzanie paliwa wodorowego z ciekłej wody i światła słonecznego za pomocą urządzenia zwanego ogniwem fotoelektrochemicznym (PEC). Później zespół poszedł o krok dalej, pokazując, że technologię PEC można zmodyfikować tak, aby działała nie z wodą w stanie ciekłym, ale z wilgocią w powietrzu.

Wystarczy wilgoć i słońce

W wyniku badań zespół naukowców stworzył małą, przezroczystą płytkę z elektrod pokrytych materiałem półprzewodnikowym. Porowate, przezroczyste elektrody są wykonane z trójwymiarowych włókien szklanych. To przeciwieństwo tradycyjnych elektrod z materiałów nieprzezroczystych, które nie przepuszczają światła słonecznego. Dzięki swojej budowie zapewniają maksymalny kontakt z wodą w powietrzu oraz ekspozycję powłoki półprzewodnikowej na światło słoneczne.

Urządzenie wystawione na działanie promieni słonecznych, pobiera wodę z powietrza i wytwarza gazowy wodór. To innowacyjne odkrycie wskazuje na to, że w przyszłości wodór może powstawać z pary wodnej znajdującej się w otaczającym nas powietrzu.

Jest to naprawdę ważne, ponieważ jest naprawdę dużo światła słonecznego, ale słońce nie świeci przez cały czas. Potrzebujemy więc sposobu na przechowywanie światła słonecznego do wykorzystania w przyszłości, a (…) przechowywanie światła słonecznego w postaci wodoru jest wiodącą metodą, aby to zrobićwyjaśnił Sivula w rozmowie z euronews.com.

– Aby stworzyć zrównoważone społeczeństwo, potrzebujemy sposobów magazynowania energii odnawialnej w postaci chemikaliów, które można wykorzystać jako paliwa i surowce w przemyśle. Energia słoneczna jest najbardziej rozpowszechnioną formą energii odnawialnej, a my dążymy do opracowania ekonomicznie konkurencyjnych sposobów produkcji paliw słonecznych – mówi profesor w filmie.

Zrównoważone paliwo przyszłości

Rewolucyjny wynalazek jest wciąż w fazie rozwoju, a naukowcy pracują obecnie nad optymalizacją systemu. Testują idealny rozmiar włókien i porów na elektrodach, sprawdzają materiały membranowe. Z pewnością musi upłynąć sporo czasu, zanim technologia trafi na rynek.

Z pewnością jednak jest to przełomowe rozwiązania i ważny krok w poszukiwaniach przyjaznego dla środowiska i zrównoważonego paliwa. 

Na rolę wodoru zwróciła uwagę Międzynarodowa agencja Energii (IEA). W jednym z raportów mogliśmy przeczytać, że wodór może nam pomóc stawić czoła wyzwaniom energetycznym, w tym stanowić sposób na magazynowanie energii pochodzącej z OZE.

Niestety obecnie w zdecydowanej większości wodór pozyskuje się z paliw kopalnych odpowiedzialnych za ogromne emisje CO2. Zaledwie kilka procent (ok. 1 mln t) pozyskanego w 2021 roku wodoru pochodzi ze źródeł niskoemisyjnych, tj. paliw kopalnych wykorzystujących system przechwytywania, wykorzystania i magazynowania dwutlenku węgla (CCUS).

źródło: euronews.com, conowego.pl, springwise.com, epfl.ch, gov.pl

fot. dzięki uprzejmości Kevin Sivula, PhD

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.