„Sztuczny liść” produkujący paliwo

Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo opracowali „sztuczny liść”, który zmienia dwutlenek węgla na paliwo. Technologia może w przyszłości zredukować wydobywanie paliw kopalnych.

Sztuczny liść naśladuje proces naturalnej fotosyntezy, który zmienia dwutlenek węgla w glukozę i tlen. Dzięki wykorzystaniu tlenku miedzi nowy wynalazek wytwarza tlen oraz metanol, który może być gromadzony i wykorzystywany jako paliwo.

Profesor Yimin Wu z Uniwersytetu w Waterloo podkreśla: – Technologia ta pozwoliła na osiągnięcie efektywności energii słonecznej na poziomie około 10 procent. Jest większa niż naturalna fotosynteza (ok. 1 proc.). Wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania może jednak potrwać kilka lat.

Naukowcy w celu rozbudowy systemu do produkcji paliw płynnych planują nawiązać współpracę z zewnętrznymi firmami. – Bardziej wydajne sztuczne liście mogą być opracowywane wspólnie z partnerami przemysłowymi – zaznacza profesor.

Yimin Wu podkreśla także, że zmiany klimatu są naglącym problemem, a nowo powstała technologia może pomóc w redukcji dwutlenku węgla, jednocześnie tworząc alternatywne paliwo.