Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sztuka ziemi – artystka o naszym związku z naturą

Sztuka ziemi – artystka o naszym związku z naturą

Sztuka zaangażowana ekologicznie to nic nowego. Jednak w dobie kryzysu klimatycznego wydaje się szczególnie potrzebna. Artystka Jeanne K. Simmons w swoich pracach podkreśla nierozerwalną więź między naturą i człowiekiem. Za pomocą jakich środków wyrazu?

Reklama

Wrażliwość na naturę

Jeanne K. Simmons ukończyła studia artystyczne oraz bibliotekarskie. Początkowo pracowała w lokalnych bibliotekach, jednak ciągle czuła potrzebę tworzenia. W 2019 roku oddała się w pełni sztuce. Skupiła się na Eco art, czyli współczesnej sztuce ekologicznej, której celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat naszego związku z naturą. Sama Jeanne mieszka w otoczeniu lasów, pół i plaż. Świat przyrody mocno ją porusza i dostarcza materiałów do tworzenia prac.

Moim celem jest jak najpiękniejsze i najbardziej przekonujące wyrażenie treści mojego wewnętrznego świata i wyobraźni, a także mojego zainteresowania relacjami między człowiekiem a naturą. Swoją pracą staram się opisać więź między nami, a naszym środowiskiem, która wydaje się być prawie zapomniana. Chcę pielęgnować tę relację, która jest naszym przyrodzonym prawem i obowiązkiem, a może nawet ożywić i obudzić w innych tęsknotę za nią, a także zaspokoić własną potrzebę osadzenia się w przyrodzie wyjaśnia na swojej stronie artystka.

Pierwsze prace artystki

Na swoim koncie ma kilka projektów. Jednym z pierwszych jest „Grass Spiral”, czyli okrąg zaplecionej trawy. Powstał w 2015, choć jego idea kiełkowała w głowie artystki kilka lat.

Jeanne K Simmons Grass Spiral
„Grass Spiral” to pierwsza praca artystki, źródło: jeanneksimmons.com/projects

W 2018 Jeanne stworzyła „Grass Cocoon”, który idealne oddaje idee naszego połączenia z naturą. W projekcie wzięła udział modelka Nicole Larson. W kolejnych pracach artystka sięgała po różnorodne środki wyrazu, zawsze pochodzące z natury. Były to m.in.: ścięte gałęzie bluszczu („Ivy Dress”, 2018) czy kwiaty dzikiej marchwi („Lace Skirt”, 2019), z których powstały suknia balowa i spódnica z gorsetem.

Nierozerwalna więź

W dwóch ostatnich projektach artystka kontynuowała temat naszego zawiązku z naturą. W „Extensions” z 2020 roku włosy modelki połączone zostały z trawą rosnąca na zboczu.

– Mając przez całe życie bardzo długie włosy, postrzegam je jako przedłużenie siebie i mojego układu nerwowego. W tym projekcie próbowałam wyrazić moje poczucie, że jestem przedłużeniem świata przyrody i że świat przyrody jest przedłużeniem mnie. Starałam się też zilustrować nierozerwalną więź między nami wyjaśnia artystka.

Koncepcja kolejnego projektu „Sadie in Ivy” dość długo czekała na wykonanie, ponieważ Jeanne musiała znaleźć modelkę, która zgodzi się „wisieć” do góry nogami z przyczepionym do niej bluszczem. W końcu się udało. Modelką została Sadie Ledonna, zawodowa akrobatka. Sadie zawisła na kilka minut, w czasie których wykonane zostały zdjęcia.

Więcej informacji na temat Jeanne K. Simmons znajdziesz na jej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Źródło: jeanneksimmons.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.