Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tanie paliwo z niedopałków papierosów – rewolucyjny projekt naukowców

Tanie paliwo z niedopałków papierosów – rewolucyjny projekt naukowców

Niedopałki papierosów porozrzucane na chodnikach, trawnikach czy przystankach, szpecące miejski krajobraz i szkodliwe dla środowiska, teraz mogą się przydać. Litewscy naukowcy znaleźli sposób na to, aby wykorzystać je w paliwowej rewolucji.

Reklama

Szukanie alternatywy

Polska od lat zajmuje zatrważająco wysokie pozycje w światowych i europejskich rankingach zanieczyszczenia powietrza. W raporcie IQAir, szwajcarskiej firmy zajmującej się technologią jakości powietrza, zajęliśmy 8 miejsce w zestawieniu państw europejskich za 2021 rok pod względem zanieczyszczenia. Rozwiązań tej sytuacji upatruje się wiele, ale jednym z nich jest odejście od paliw kopalnych i korzystanie z paliw alternatywnych, w tym produkcja biopaliwa, o wiele bardziej przyjaznego środowisku.

Biopaliwo – dlaczego?

Biopaliwa charakteryzują się dużą biodegradowalnością – ulegają degradacji w ok. 95% w ciągu 21 dni, podczas gdy olej napędowy w 70%. Kolejnym ich atutem jest fakt, że kiedy biopaliwo dostanie się do gruntu, nie powoduje jego skażenia.

Naukowcy odkryli sposób na tańsze eko paliwo?

Rewolucyjny pomysł naukowców z Politechniki w Kownie daje perspektywę wyprodukowania taniego, ekologicznego paliwa, przy jednoczesnym usunięciu z przestrzeni publicznej znacznej ilości wspomnianych niedopałków. Mogłoby to oznaczać upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – pozbycia się zaśmiecających otoczenie pozostałości po papierosach i znaczny rozwój produkcji paliwa o wiele bardziej przyjaznego środowisku.

Naukowcy wykazali, że zmieszanie biodiesla ze związkiem o nazwie triacetyna może ograniczać zanieczyszczanie powietrza, a dodatkowo zwiększać palność paliwa. Niestety jego wytworzenie jest kosztowne i wymaga użycia chemikaliów, które nie pozostają dla środowiska obojętne. 

Zauważono jednak, i to wydaje się być strzałem w dziesiątkę, że triacetyna jest wykorzystywana do produkcji filtrów do papierosów, a zatem wspomniane niedopałki naturalnie są w nią bogate. Czerpanie triacetyny drogą recyklingu z niedopałków mogłoby ograniczyć wydzielanie szkodliwych substancji niemal do zera. Przeprowadzono szereg eksperymentów, które wykazały wykazały, że w temperaturze 750°C zsyntezowano największą ilość tej substancji – 43%. 

Ciekawe jest również to, że wszystkie produkty procesu opracowanego przez litwińskich naukowców mają realne zastosowania. Chodzi o wydobyty z odpadów papierosowych węgiel, gaz i olej.

Wszystkie produkty mają realne zastosowania. Węgiel, który w naszym przypadku jest porowaty i bardzo bogaty w wapń, można wykorzystać do nawozów lub oczyszczania ścieków jako absorbent i magazyn energii. Gaz można wykorzystać w produkcji energii. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest olej bogaty w triacetynę, którą można stosować jako dodatek do biodiesla w celu obniżenia kosztów – mówi Samy Yousef, główny pracownik naukowy na Politechnice Kowieńskiej.

soze Infografika blog 5

Warto wspomnieć, że statystyki dotyczące palenia papierosów pozostają zatrważające. Według badań Towarzystwa Profilaktyki I Przeciwdziałania Uzależnieniom, aż 10 mln Polaków pali regularnie 10-15 sztuk papierosów dziennie, a prawie 5 mln z nich pali dłużej niż 20 lat. Na świecie co 10 sekund ktoś umiera na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.

Źródła tekstu i zdjęć: ktu.edu, focus.pl, tppu.org, canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.