Tarnowskie Góry na liście UNESCO

Celem Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jest ochrona obiektów o szczególnej wartości kulturowej, a także miejsc cennych pod względem przyrodniczym. W ostatnim czasie głośno było o słowach Ministra Środowiska, który skarżył się na nielegalne wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO. Jak się okazuje, co roku w tym zestawieniu pojawiają się nowe polskie akcenty. Tym razem wpisano Tarnowskie Góry, a konkretnie kopalniane pozostałości.

Pozostałości po kopalniach rud cynku, srebra i ołowiu to piętnasty obiekt z Polski umieszczony na liście UNESCO, a zarazem pierwszy z województwa śląskiego. Dołączenie Tarnowskich Gór do tego niezwykłego grona odbyło się na czterdziestej pierwszej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, który odpowiada za poszerzanie listy o kolejne pozycje. Posiedzenie odbyło się w Krakowie w dniach 2–12 lipca 2017 roku.

Niegdyś na terenie Tarnowskich Gór działało wiele kopalń. W wyniku ich działalności powstało ponad 150 kilometrów podziemnych wyrobisk i 20 tysięcy szybów kopalnianych. Do najpopularniejszych obiektów turystycznych powstałych na tym terenie należą Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz Kopalnia Srebra. Od 1957 roku w Sztolni Czarnego Pstrąga udostępniona jest podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się na łodzi.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Firma ScottishPower Renewables rusza z budową wielkiej farmy wiatrowej na morzu

Następny artykuł

Powstanie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 coraz bliżej?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,