Tauron i ING udostępniają w Katowicach usługę carsharingu

Spółka energetyczna Tauron oraz ING Bank Śląski postanowiły połączyć siły, by wspólnie stworzyć innowacyjne przedsięwzięcie. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, współpraca obydwu przedsiębiorstw umożliwiła utworzenie w Katowicach wypożyczalni samochodów elektrycznych, która nie tylko oferuje możliwość skorzystania z usługi carsharingu, ale także udostępnia infrastrukturę służącą do ładowania tego typu pojazdów.

Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców Katowic oraz okolic do korzystania z elektrycznych pojazdów. Wypożyczalnia będzie służyła także uczestnikom szczytu klimatycznego COP24, który odbywa się w Katowicach w dniach od 3. do 14. grudnia bieżącego roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Infrastruktura przeznaczona do carsharingu składa się z 20 samochodów elektrycznych oraz 23 stacji ładowania pojazdów. Pojazdy przeznaczone do wypożyczania to: Renault, BMW czy Nissan. Do dyspozycji mieszkańców Katowic będzie 10 „elektryków”: 5 samochodów Renault ZOE oraz 5 BMW i3. Dla potrzeb uczestników szczytu klimatycznego COP 24 udostępniono pozostałe 10 egzemplarzy pojazdów elektrycznych, wśród których znalazło się 5 Nissanów Leaf drugiej generacji oraz 5 samochodów marki e-Golf.

Spośród zamontowanych stacji ładowania 19 to urządzenia przyspieszonego ładowania (AC), natomiast pozostałe 4 to szybkie stacje ładowania (DC). Ich rozmieszczenie zostało dobrze przemyślane i wykonane w taki sposób, by można było swobodnie przemieszczać się „elektrykami” po obszarze całego miasta – bez ryzyka, że kolejna stacja ładowania znajduje się zbyt daleko, a pojazdowi zabraknie zasilania.

Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis, powinny ułatwić życie w mieście”, powiedział Michał Koszałka, prezes spółek Tauron Dystrybucja Serwis & Magenta Grupa Tauron, przywoływany przez portal wirtualnemedia.pl.

Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych pojawiły się m.in. nieopodal Międzynarodowego Centrum Kongresowego, hotelu Vienna House przy ul. Sokolskiej oraz w następujących dzielnicach Katowic: Giszowcu, Ligocie, Bażantowie, Bogucicach i na osiedlu Witosa. Można z nich korzystać bezpłatnie.