Klimatyzacja a energia OZE – czy będzie synergia?

Klimatyzatory instalowane w budynkach uchodzą za jedne z największych pożeraczy energii. Niestety jednocześnie przyczyniają się do znacznego wzrostu emisji CO2. Co więcej liczba instalacji będzie rosła wraz z coraz większym zapotrzebowaniem i poprawiającym się komfortem życia. Naukowcy debatują, czy można zaradzić problemowi, zasilając je nie energią pochodzącą z elektrowni węglowych, lecz z OZE.

Rekordowe ceny prądu z powodu upałów

Upał i susza w całej nie tylko doprowadziły do ogromnych pożarów w Grecji i Szwecji, gdzie walkę z ogniem wspierają polscy strażacy, ale też rekordowo wysokich cen energii elektrycznej. Najdrożej w regionie wciąż jest jednak w Polsce – wylicza portal WysokieNapiecie.pl. Energetyka jest jedną z pierwszych dziedzin, która odczuwa już zmiany klimatu.

Zależność od klimatyzacji zwiększa ceny energii elektrycznej w Australii

Jak oceniają analitycy z Unisa (University of South Australia), konieczne są zmiany w australijskim budownictwie, gdyż nowobudowane domy dają słabą ochronę przed zimnem i gorącem, co sprawia, że nadmiernie wykorzystują systemy grzewcze i klimatyzację. Pełne opracowanie poświęcone tej tematyce opublikowane zostało przez zespół Gertrud Hatvani-Kovacs w czasopiśmie naukowym „Energy and Buildings”.

Panele i klimatyzacja

Naukowcy ze Stanford University w USA stworzyli panele, które mają chłodzić pomieszczenia bez korzystania z dodatkowej energii elektrycznej. Urządzenie, jakie powstało w Dolinie Krzemowej, może całkowicie zmienić branżę klimatyzacji.