Klimatyzacja a energia OZE – czy będzie synergia?

Klimatyzatory instalowane w budynkach uchodzą za jedne z największych pożeraczy energii. Niestety jednocześnie przyczyniają się do znacznego wzrostu emisji CO2. Co więcej liczba instalacji będzie rosła wraz z coraz większym zapotrzebowaniem i poprawiającym się komfortem życia. Naukowcy debatują, czy można zaradzić problemowi, zasilając je nie energią pochodzącą z elektrowni węglowych, lecz z OZE.

Szacuje się, że w najgorętszych obszarach świata 8% osób ma dostęp do urządzeń chłodzących. W takich krajach, jak USA czy Japonia, wskaźnik wynosi nawet 90%. Liczba instalowanych systemów klimatyzacji rośnie i jest niestety obciążeniem dla środowiska naturalnego. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podaje, że sektor klimatyzacji generuje globalnie 12% emisji dwutlenku węgla.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ogromne potrzeby energetyczne sektora klimatyzacji

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu Aalto wraz z Międzynarodową Agencją Energetyczną (MAE), Instytutem Technologii w Massachusetts (MIT) i SMART (Sojusz Singapuru i MIT dla Badań i Technologii) przeprowadzili badania, z których wynika, że na zapewnienie potrzeb energetycznych sektora potrzeba 540 GW energii pochodzącej z OZE. To więcej niż obecnie wynosi moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych na świecie (405 GW w 2017 roku, nieco ponad 500 – obecnie) – podaje globenergia.pl. Badacze zaznaczają, że większa synergia między sektorem klimatyzacji a OZE będzie występowała w okolicy równika, gdzie sezonowe różnice pogody są mniej wyraźne niż w innych rejonach (chodzi o dostępność światła – red.). Konieczne jest także magazynowanie energii z PV.

Wzrost zapotrzebowania tylko w parze z OZE

Zużycie energii elektrycznej na chłodzenie mieszkań w 2016 roku wynosiło 2 tys. TWh. W ciągu ponad 25 lat wzrosło trzykrotnie. Według analiz do końca wieku zapotrzebowanie zwiększy się aż dziesięciokrotnie. Rosnący popyt powinien iść w parze z OZE, w przeciwnym wypadku – chłodzenie potrzebne nie tylko dla komfortu, ale także zdrowia i życia – może przyspieszyć globalne ocieplenie.