Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

7 wskazówek jak korzystać z klimatyzatora by był maksymalnie wydajny

7 wskazówek jak korzystać z klimatyzatora by był maksymalnie wydajny

Latem, gdy upał na dworze utrudnia codzienne funkcjonowanie, z pomocą przychodzi klimatyzator. I choć urządzenie to stanowi ratunek w gorące dni, to jest niestety kosztowne w użytkowaniu. Dlatego warto wiedzieć, jak zwiększyć jego wydajność i oszczędzać na prądzie w domu lub w biurze.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

1. Zamykanie okien

Pierwszą i podstawową zasadą, jaką należy stosować, gdy w pomieszczeniu włączony jest klimatyzator, to zamykanie okien (także drzwi na taras czy na balkon). Dzięki temu szybciej osiągnie się pożądaną temperaturę oraz ją utrzyma. W przypadku, gdy jedno lub kilka okien jest otwartych, nieustanny nawiew gorącego powietrza wymusza na urządzeniu pracę na jak najwyższej mocy. Nie dość, że zużywa się wtedy więcej prądu, to jeszcze uzyskanie optymalnego efektu chłodzenia jest trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego zarówno ze względów energooszczędnych, jak i ekologicznych, lepiej dokładnie zamykać wszelkie drzwi oraz okna.

istock 1385680899

2. Dobra lokalizacja klimatyzatora

Zaleca się, aby klimatyzatory ścienne montować pod sufitem, a najlepiej nad drzwiami pomieszczenia, ponieważ wtedy chłodzenie odbywa się w najbardziej efektywny sposób. Meble, zasłony lub firanki nie mogą zasłaniać urządzenia, gdyż zmniejsza to jego sprawność. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na miejsce, w którym najczęściej przebywają użytkownicy, np. biurko czy sofa. W takich sytuacjach łatwo doprowadzić do przewiania oraz wyziębienia.

W przypadku klimatyzatorów przenośnych ważne jest to, aby nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie sprzętów AGD lub RTV. Wydzielają one dużo ciepła, przez co zmniejszają działanie systemu chłodzącego.

istock 1338862969

3. Ustawianie optymalnej temperatury

U osób, które właśnie wróciły z upalnego dworu, można zauważyć tendencję do ustawiania jak najniższej temperatury na klimatyzatorze, co nie jest korzystne ani dla zdrowia, ani dla portfela. Optymalna temperatura – zarówno pod względem wydajności urządzenia, jak i bezpieczeństwa użytkowników – wynosi ok. 25 stopni Celsjusza. Można również kierować się zasadą, według której temperatura w środku powinna być o 5 stopni niższa niż na zewnątrz.

Warto też od razu zerwać z mitem, który mówi, że ustawienie niższej temperatury przyspieszy proces schładzania pomieszczenia. Nie działa to w ten sposób, a jedynie prowadzi do tego, że klimatyzacja przez pewien czas pracuje ze znacznie wyższą mocą, pobierając więcej energii. Dlatego najlepiej wybrać docelową temperaturę, która zapewni komfortowe funkcjonowanie podczas upałów.

4. Regularna wymiana filtrów powietrza

W każdym klimatyzatorze znajdują się filtry powietrza, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu oraz innych zabrudzeń do środka urządzenia. Jednak im mocniej zanieczyszczony jest filtr, tym sprawność klimatyzacji spada, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do awarii. Dlatego należy regularnie wymieniać filtry – zaleca się, aby robić to, co ok. 6 miesięcy (warto zapisać tę datę w kalendarzu lub ustawić przypomnienie w telefonie, bo w takich kwestiach nietrudno o przeoczenie). Częstsza wymiana może być konieczna wtedy, gdy w domu przebywają zwierzęta.

istock 1154825345

5. Czyszczenie i konserwacja klimatyzatora

Oprócz wymiany filtra należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu urządzenia. Wewnątrz osadzają się nie tylko pyłki, ale także grzyby czy bakterie. Jest to ważne ze względu na zdrowie użytkowników, wpływa również na wydajność i żywotność klimatyzatora. Taką konserwację można przeprowadzić samodzielnie, stosując się do instrukcji producenta lub skorzystać z usług serwisantów, którzy się w tym specjalizują.

6. Inteligentne systemy sterowania

Coraz więcej urządzeń posiada inteligentne systemy sterowania, z których warto korzystać na co dzień. Można ustawić np. tryb nocny/tryb uśpienia, który załączany jest automatycznie po osiągnięciu pożądanej temperatury. Oznacza to zazwyczaj także cichszą pracę i umożliwia spokojny sen. Inną opcją jest timer, pozwalający na ustawienie kilku trybów chłodzenia. Można np. tak zaprogramować klimatyzator, aby wyłączał się po wyjściu domowników i włączał 30 min przed ich planowanym powrotem z pracy. Dzięki temu energia nie jest zużywana wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

istock 1425979071

7. Korzystanie z zamkniętego obiegu powietrza

Jeśli klimatyzator ma funkcję zamkniętego obiegu powietrza, dobrze jest pamiętać o jej załączaniu, zwłaszcza w upalne dni. Co to daje? Powietrze z mieszkania wciągane jest do klimatyzatora, gdzie następuje jego schłodzenie i wypuszczenie. Dzięki temu prostemu zabiegowi urządzenie pracuje na niższej mocy. Ma to dwie zalety: mniejsza ilość pobieranej energii oraz redukcja hałasu.

Jak zwiększyć wydajność klimatyzacji? Podsumowanie

Mądre korzystanie z klimatyzacji sprawi, że rachunki za prąd nie będą drastycznie wzrastać, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego komfortu termicznego w każdej sytuacji. To, na co należy zwracać największą uwagę, to zamykanie okien i drzwi podczas pracy urządzenia. Aby zachować jego sprawność przez wiele lat, trzeba zadbać o regularne czyszczenie i wymianę filtrów powietrza. Dobre rozplanowanie instalacji i umiejętne wykorzystanie jej potencjału dodatkowo wpływa na wydajność.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.