Codzienny raport smogowy – 25.05.

W sobotni poranek jakość powietrza w Polsce dobra, choć pojawiły się miejscowości, gdzie czujniki pokazały niewielkie przekroczenia norm. To m.in. Kraków czy miasta i miasteczka na Śląsku. Ale im wyżej słońce na niebie, tym jakość powietrza powinna się unormować. Synoptycy przewidują, że dzisiaj odetchniemy od deszczu – powinno być ciepło i słonecznie! Zachęcamy więc do aktywnego spędzenia dnia!

Codzienny raport smogowy – 29.04.

Dziś pod względem jakości powietrza Polska podzielona. Swobodnie można oddychać w miejscowościach nad morzem oraz na południu kraju – m.in. w Krakowie czy Rybniku. Niestety tam też prognozowane są opady deszczu, ale największe będą występować przede wszystkim na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Przekroczenia norm widoczne są w centralnej Polsce – w pasie od Poznania do Warszawy. Ponadto synoptycy przewidują ochłodzenie – aż do środy. Może maj przyniesie więcej wiosny?

Raport smogowy na Wielką Sobotę

Dzień dobry! Jeśli wybieracie się o poranku z koszyczkiem, żeby poświęcić jego zawartość, to w wielu miejscach Polski nie zabierzecie ze sobą przy okazji smogu. Jakość powietrza w naszym kraju znacząco się poprawiła i na Święta możemy odetchnąć z ulgą. Tradycyjnie – przekroczenia norm widoczne w Krakowie i okolicach oraz na Śląsku. Życzymy sobie czystego powietrza nie tylko od święta!

Codzienny raport smogowy – 18.04.

Powietrze znów się pogorszyło, najgorzej tradycyjnie na Śląsku w okolicach Rybnika. Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja “Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa”, której celem było omówienie likwidacji smogu i działań wpierających rozwój ciepłownictwa. Nie zabrakło oczywiście ciekawych spostrzeżeń uczestników – W życiu są dwie pewne rzeczy: podatki i smog. Postarajmy się, żeby pozostały tylko podatki, stwierdził Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa w Forum Energii. Z kolei według prezesa URE Macieje Bado najpierw powinniśmy zwalczyć smog, a dopiero później efekt cieplarniany.

Codzienny raport smogowy – 12.04.

Jakość powietrza dobra, chociaż na mapie znalazło się też kilka fioletowych punktów. Gorzej z pogodą, od wczoraj znaczne ochłodzenie, gdzieniegdzie opady deszczu. Taka sytuacja meteorologiczna ma się utrzymać do początku przyszłego tygodnia. Nowe doniesienia smogowe ze świata – ESA opublikowała nowe mapy z danymi satelity Copernicus Sentinel-5P, które ujawniają, że Europa Zachodnia również ma problem z zanieczyszczonym powietrzem. Największe stężenie dwutlenku azotu występuje bowiem na zachodzie Niemiec, w krajach Beneluksu czy w południowej Anglii. Dramatyczna sytuacja nad południowo-wschodnią Azją, tam stężenie NO2 jest na niebezpiecznym dla zdrowia i życia poziomie.

Codzienny raport smogowy – 5.04.

Dziś znów umiarkowanie, są miasta z dobrym powietrzem, ale są i takie, gdzie bez maseczki ani rusz. Mamy dobą nowinę – Ministerstwo Środowiska w końcu się zlitowało nad naszymi płucami i zapowiada obniżenie poziomów alarmowych stężenia pyłów PM10, które wynosić będą odpowiednio 250 (z 300)  i 150 (z 200) µg/m³ dla pyłu PM10. To i tak dużo bo według zaleceń WHO dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 µg/m³ dla PM10, a dla pyłu PM2,5 – 25 µg/m³. Czy w przyszłym roku ze względu na obniżone poziomy alarmu będziemy mieć jeszcze więcej smogowych dni?

Codzienny raport smogowy – 4.04.

Dziś umiarkowanie, w wielu miejscach poziom zanieczyszczenia powietrza został jednak przekroczony. Pogoda za to ma być ładna, synoptycy zapowiadają temperatury od 12-19 stopni Celsjusza – super! A co w polityce antysmogowej? Rząd w II kwartale 2019 r. planuje przyjęcie projektu “Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza”. KPOZP ma koordynować wdrażanie działań i środków prowadzących do redukcji zanieczyszczeń, tak by został osiągnięty zakładany cel redukcyjny. Teraz czekamy na więcej informacji o projekcie i o jego ostatecznym przyjęciu.

Codzienny raport smogowy – 3.04.

Dziś umiarkowanie, nie jest ani bardzo źle, ani bardzo dobrze. Gorsze powietrze tradycyjnie na południu kraju, w pyle duszą się także mieszkańcy kilku mniejszych miejscowości. Z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej to energetyka prosumencka pomoże w walce ze smogiem na wsi. Podobne wnioski płyną z rządowego programu “Stop smog” zaprezentowanego w Suchej Beskidzkiej, który ma wspomóc najbardziej potrzebujące rodziny w wymianie pieca czy termomodernizacji domu. Wieści ze świata – tajska turystyka zagrożona przez smog. Tajski Chiang Miang, gdzie utworzono nawet “bezpieczną strefę”, zajmuje dziś 1 miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata…Wrocław dziś na 9 miejscu.

Codzienny raport smogowy – 27.03.

Jakość powietrza umiarkowana, w większości miast jednak jest dobrze. W Białymstoku dziś czysto, ale i tu zdarzały się znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm. Radny miasta – Maciej Biernacki, chce pomóc białostoczanom w skorzystaniu z programu “Czyste powietrze” i proponuje wprowadzenie bonów smogowych. Miałby to być pożyczki hipotecznie od miasta przeznaczone na wkład własny. Jeszcze do 1 kwietnia mieszkańcy Krakowa mogą składać postulaty do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa sporządzanego przez Urząd Miasta – studium ma kluczowy wpływ na kierunki rozwoju miasta i to od niego zależy, czy Kraków pozostanie zielony, czy zaleje go beton. Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami.

Codzienny raport smogowy – 26.03.

Jakość powietrza praktycznie w całej Polsce dobra, gdzieniegdzie lekkie przekroczenia poziomu pyłów. Wczorajszy pożar składowiska opon w Lubaniu na Dolnym Śląsku na szczęście nie zostawił pyłów w powietrzu. Niestety, do…