Tesla, Tesla Model X, Model X-100D, electric vehicle, EV, green car, Elon Musk

Tesla zwalnia z produkcją Modelu 3

Gdy Elon Musk zaprezentował najmniejszą wersję Tesli – Model 3 – wielu komentatorów było zachwyconych. Samochód z racji stosunkowo niskiej ceny został okrzyknięty pretendentem do tytułu najpopularniejszego samochodu elektrycznego. Liczba zamówień na model 3 rosła z każdym dniem pomimo długiego czasu oczekiwania. Wielu zamawiających zapłaciło za kota w worku, za obietnicę gotowego produktu, który będzie spełniać oczekiwania. Niestety nie wszystko się udało, a sam Elon Musk otwarcie przyznał się do błędu.

Duży popyt na najnowszy model amerykańskiej Tesli zmusił firmę do przyspieszenia procesu produkcyjnego. W tym celu linia produkcyjna została zautomatyzowana na tyle, na ile było to tylko możliwe. Oszacowano, że dzięki większemu wykorzystaniu robotów będzie możliwe produkowanie około pięciu tysięcy egzemplarzy tygodniowo. Rzeczywistość okazała się inna, bowiem średnio w ciągu tygodnia z linii produkcyjnej zjeżdżało nieco ponad dwa tysiące sztuk modelu 3, co powodowało spore opóźnienia w dostawach. Elon Musk na swoim twitterowym koncie oznajmił, że jest to wina nadmiernej robotyzacji, co wydaje się mocno zaskakującą diagnozą.

Tesla, za pośrednictwem Elona Muska, zdecydowała się na wdrożenie kilku zmian, które mają przyspieszyć produkcję. Końcem lutego zdecydowano się na chwilowe jej zatrzymanie. Usunięto m.in. jedną zautomatyzowaną linię montażową. Celem Tesli na drugi kwartał bieżącego roku jest pięć tysięcy sztuk tygodniowo, co miało zostać osiągnięte już końcem ubiegłego roku.

Sytuacja ta rodzi kolejne zagrożenia, które długofalowo mogą odbić się na dobrym imieniu firmy. Przede wszystkim zaniepokojeni są pracownicy, obawiający się, że ambitne cele amerykańskiej firmy przełożą się na ich psychiczno-fizyczne zmęczenie. Drugą stroną medalu jest także zadowolenie konsumentów, które nie jest tak wysokie, jak się tego spodziewano. Próba zaspokojenia tak dużego popytu w krótkim czasie musi odbić się na jakości, czego dowodem są coraz częściej występujące awarie zgłaszane przez posiadaczy modelu 3.

6 comments
  1. “Tesla Model 3 wycofany z produkcji” – macie wyjątkowo obficie nastanie w głowach… Co za idiotyzmy … Banda gimbusopismaków próbująca zawrócić uwagę na swoje wypociny przy pomocy kłamstwa.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.