Tokarnia i Wiśniowa wzbogacą się o oczyszczalnie ścieków

Już niebawem kolejne małopolskie gminy wzbogacą się o oczyszczalnie ścieków. Inwestycje powstaną w Tokarni i Wiśniowej przy wsparciu funduszy unijnych.

Jak informuje portal dziennikpolski24.pl, oczyszczalnie ścieków zostaną wybudowane w Poznachowicach Dolnych w gminie Wiśniowa oraz w Tokarni. Środki pochodzące z dofinansowania wyniosą 10,3 mln zł dla Wiśniowej i 3,5 mln zł dla Tokarni.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obydwie gminy są obecnie na etapie rozpisywania przetargów. Ich władze wierzą jednak, że uda się je przeprowadzić i zakończyć jeszcze w lipcu, ponieważ mają świadomość gwałtownego wzrostu kosztów inwestycji. Unijne dofinansowanie nie może bowiem zostać zwiększone, a pozostałą sumę – rosnącą z każdym dniem – z własnych środków muszą pokryć gminy.

„Mamy przyznane dofinansowanie na poziomie 85% kosztów kwalifikowanych, ale kiedy po otwarciu ofert w przetargu okazałoby się, że wystarczy ono na pokrycie 50% kosztów inwestycji, to zrobiłby się problem, bo większej pomocy nie dostaniemy”, zauważa wójt Tokarni Władysław Piaściak, cytowany przez portal dziennikpolski24.pl.

Dotychczas funkcjonująca w Tokarni oczyszczalnia ścieków nie radzi sobie z napływem nieczystości. Z tego też względu budowa kolejnej takiej inwestycji wspomoże działanie już istniejącej infrastruktury. Planowana oczyszczalnia będzie mieć przepustowość 180 m3 na dobę – tyle samo, co funkcjonująca obecnie. Nowa oczyszczalnia będzie mogła zagospodarowywać ścieki pochodzące z jeszcze niepodpiętego do systemu fragmentu obszaru Skomielnej Czarnej.

Planowana oczyszczalnia w Poznachowicach Dolnych ma docelowo zastąpić funkcjonującą oczyszczalnię w Wiśniowej, która jest przestarzała i również nie radzi sobie z napływem ścieków. Nowa inwestycja najpierw zostanie połączona ze starą oczyszczalnią, dzięki czemu niewydolny technicznie obiekt będzie można wyłączyć. Dodatkowe 15 km sieci, które zostaną przy tej okazji wybudowane, umożliwi przyłączenie do sieci kanalizacyjnej ponad 150 budynków z obszaru obejmującego część Wiśniowej oraz Poznachowic Dolnych.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Fotografia: UG w Wiśniowej