Transport wodny ożywa?

W Polsce dominuje transport drogowy. Nasz kraj nie jest w tej kwestii odosobniony, bowiem taka sytuacja panuje niemal w całej Europie. Niestety takie rozwiązanie nie jest za bardzo ekologiczne, bowiem spaliny generowane przez pojazdy zatruwają atmosferę. Na szczęście w Polsce zaczyna się korzystać z transportu wodnego, który ma nieco mniej negatywny wpływ na otaczające nas środowisko.

Port w Gliwicach został ponownie uruchomiony po niemal pięcioletniej przerwie. Niestety to jedyna informacja, która może cieszyć, albowiem port będzie wykorzystywany do przewozu węgla do elektrociepłowni, tak aby odciążyć nieco transport kolejowy. W Gliwicach kolejowe dostawy będą przeładowywane i wysyłane dalej, by dostarczyć ładunek do Wrocławia lub Opola, gdzie przy użyciu węgla generowana jest energia elektryczna.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W ostatnim czasie Gliwice odwiedził Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zaznaczył on, że będzie starał się zwiększyć rolę śródlądowego transportu wodnego. Inwestycja w Gliwicach ma być pierwszą, która pomoże osiągnąć wyznaczony cel.