Turbiny od Vestas w 3 farmach wiatrowych w Polsce

Duński producent turbin wiatrowych przyjął zamówienia na 32 wiatraki do 3 polskich farm wiatrowych, które wygrały ubiegłoroczne grudniowe aukcje OZE. Dostawy mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a rozpoczęcie produkcji energii przewidziano na kwartał trzeci.

Vestas otrzymał zamówienie na 13 wiatraków V100-2.0 MW do elektrowni w Ustce. Moc zainstalowana farmy wiatrowej ma osiągnąć 29 MW. Umowę serwisową podpisano na 27 lat. Druga farma, Górzyca, od Duńczyków otrzyma 12 turbin. W projekcie przewidziano 25 MW mocy zainstalowanej. Najmniejszy projekt, Parnowo, o mocy 15 MW otrzyma 7 wiatraków. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Vestas zaznacza, że ostatnie dostarczone turbiny będą zoptymalizowane, dzięki większym łopatom i ich moc wzrośnie z 2 do 2,2 MW. 

Zamówienia podkreślają naszą zdolność do dostarczania rozwiązań w zakresie energetyki wiatrowej w połączeniu z długoterminowymi umowami serwisowymi, które mogą umożliwić naszym klientom realizację zwycięskich ofert aukcyjnychkomentuje Nils de Baar, prezes Vestas w Europie Środkowej i Północnej.

Wszystkie 3 projekty będą wyposażone w biznesowe rozwiązania SCADA, które mają zmniejszyć przestoje w pracy turbin. Wcześniej w tym roku Vestas otrzymał zamówienie od dewelopera Eurowind Energy (również firma z Danii) na farmę, którą wybuduje w Polsce. Elektrownia będzie się składała z 29 turbin i osiągnie moc 60 MW.

Źródło: biznesalert.pl, gramwzielone.pl

Źródło zdjęcia: vestas.com