Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tutaj powietrze zabija. Miasto w Hondurasie przebija normy zanieczyszczeń WHO 50-krotnie

Tutaj powietrze zabija. Miasto w Hondurasie przebija normy zanieczyszczeń WHO 50-krotnie

Tutaj powietrze zabija. Miasto w Hondurasie przebija normy zanieczyszczeń WHO 50-krotnie

San Pedro Sula to liczące niespełna 720 tysięcy mieszkańców miasto w północno-zachodnim Hondurasie. To druga największa metropolia w tym kraju, która ostatnio zasłynęła niechlubnym “rekordem” – aktualnie jest to najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zjawisko El Niño oraz pożary okolicznych lasów tropikalnych.

Reklama

Zamknięte szkoły, zagrożenie dla zdrowia i życia – dramatyczna sytuacja w Hondurasie

Dane o jakości powietrza podała szwajcarska organizacja IQAir, która zbiera odczyty z ponad 30 tysięcy stacji monitorujących na całym świecie. Zgodnie z jej klasyfikacją poziomy zanieczyszczeń w San Pedro Sula osiągnęły w czwartek 16 maja poziom “niebezpieczny”. Ilość pyłu PM2,5 w powietrzu wynosiła wtedy 249,1 µg/m3. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, średni roczny poziom PM2,5 nie powinien przekraczać 5 µg/m3. Norma ta została więc przekroczona niemalże 50-krotnie.

San Pedro Sula to nie jedyne miejsce w Hondurasie z niską jakością powietrza, choć z pewnością wyróżnia się nawet na tle pozostałych rejonów kraju. Władze państwowe wprowadziły stan najwyższego zagrożenia w 7 z 18 departamentów (odpowiednik województw). W komunikatach administracja państwowa radzi, aby zamykać okna i unikać kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Sekretarz edukacji Daniel Sponda zarządził zamknięcie wszystkich publicznych i prywatnych szkół. Atmosfera w San Pedro Sula i innych miejscach Hondurasu w autentyczny sposób zagraża zdrowiu i życiu.

Dr Cristobal Bustamante, dyrektor państwowej jednostki ratownictwa medycznego, twierdzi w rozmowie z Guardianem, że w ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba wezwań do stanów zagrożenia oddechowego, szczególnie do dzieci i osób starszych. Zwiększyły się również zgłoszenia problemów z układem krążenia i sercem.

Masy zanieczyszczonego powietrza zakłóciły działanie lotnisk

Chmury brudnego powietrza unoszące się nad Sen Pedro Sula sprawiły, że lokalne lotnisko musiało wstrzymać swoje działanie, a loty przekierowano do sąsiadujących państw, Nie jest to jedyny port lotniczy w Hondurasie, który musiał zostać tymczasowo zamknięty.

– Musieliśmy zamknąć lotnisko ze względu na jakość powietrza. To pierwsza taka sytuacja w historii – mówi Abraham Manun, dyrektor operacyjny międzynarodowego portu lotniczego w San Pedro Sula, w rozmowie z The Guardian. – To jest poza naszą kontrolą, zakłócony został cały komercyjny ruch samolotowy z i do Hondurasu, który przepływa głównie przez nasze lotnisko. Musieliśmy anulować lub przekierować pięć międzynarodowych i dwanaście krajowych lotów. Nie możemy zrobić nic innego jak tylko czekać.

Dramatyczna jakość powietrza jest spowodowana w głównej mierze zjawiskiem El Niño. Występuje ono co kilka lat i powoduje zbieranie się ciepłych mas powietrza nad środkową częścią Oceanu Spokojnego. Mają one potem wpływ na temperatury i prądy morskie na całym świecie.

Ciepłe masy powietrza znad Pacyfiku spowodowane El Niño przechodzą potem nad Amerykę Środkową i tworzą tzw. “suchy korytarz” na terenie Kostaryki, Nikaragui, Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu. Obszar ten jest wtedy wyjątkowo narażony na pożary występującej tu tropikalnej dżungli. Od początku tego roku w samym Hondurasie zarejestrowano aż 2598 tego typu wydarzeń. Ogień w związku z nimi ponad 211 tysięcy hektarów lasów w tym kraju. Pod koniec marca niemal całkowicie spłonął Park Narodowy “La Tigra”, znany jako “płuca Tegucigalpy” (Tegucigalpa to stolica i największe miasto Hondurasu).

Dym z pożarów w związku z brakiem silnych wiatrów może swobodnie osadzać się nad miastami i tworzyć szkodliwy smog. W San Pedro Sula ten proces miał wyjątkowo dramatyczne efekty.

– Czytaj także: Kraków nie jest już stolicą smogu – historyczna poprawa jakości powietrza

Źródła: theguardian.com, fao.org

Fot. Canva (Pawel Gaul), Getty Images/ORLANDO SIERRA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.