1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tutaj powietrze zabija. Miasto w Hondurasie przebija normy zanieczyszczeń WHO 50-krotnie

Tutaj powietrze zabija. Miasto w Hondurasie przebija normy zanieczyszczeń WHO 50-krotnie

Tutaj powietrze zabija. Miasto w Hondurasie przebija normy zanieczyszczeń WHO 50-krotnie

San Pedro Sula to liczące niespełna 720 tysięcy mieszkańców miasto w północno-zachodnim Hondurasie. To druga największa metropolia w tym kraju, która ostatnio zasłynęła niechlubnym “rekordem” – aktualnie jest to najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zjawisko El Niño oraz pożary okolicznych lasów tropikalnych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zamknięte szkoły, zagrożenie dla zdrowia i życia – dramatyczna sytuacja w Hondurasie

Dane o jakości powietrza podała szwajcarska organizacja IQAir, która zbiera odczyty z ponad 30 tysięcy stacji monitorujących na całym świecie. Zgodnie z jej klasyfikacją poziomy zanieczyszczeń w San Pedro Sula osiągnęły w czwartek 16 maja poziom “niebezpieczny”. Ilość pyłu PM2,5 w powietrzu wynosiła wtedy 249,1 µg/m3. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, średni roczny poziom PM2,5 nie powinien przekraczać 5 µg/m3. Norma ta została więc przekroczona niemalże 50-krotnie.

San Pedro Sula to nie jedyne miejsce w Hondurasie z niską jakością powietrza, choć z pewnością wyróżnia się nawet na tle pozostałych rejonów kraju. Władze państwowe wprowadziły stan najwyższego zagrożenia w 7 z 18 departamentów (odpowiednik województw). W komunikatach administracja państwowa radzi, aby zamykać okna i unikać kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Sekretarz edukacji Daniel Sponda zarządził zamknięcie wszystkich publicznych i prywatnych szkół. Atmosfera w San Pedro Sula i innych miejscach Hondurasu w autentyczny sposób zagraża zdrowiu i życiu.

Dr Cristobal Bustamante, dyrektor państwowej jednostki ratownictwa medycznego, twierdzi w rozmowie z Guardianem, że w ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba wezwań do stanów zagrożenia oddechowego, szczególnie do dzieci i osób starszych. Zwiększyły się również zgłoszenia problemów z układem krążenia i sercem.

Masy zanieczyszczonego powietrza zakłóciły działanie lotnisk

Chmury brudnego powietrza unoszące się nad Sen Pedro Sula sprawiły, że lokalne lotnisko musiało wstrzymać swoje działanie, a loty przekierowano do sąsiadujących państw, Nie jest to jedyny port lotniczy w Hondurasie, który musiał zostać tymczasowo zamknięty.

– Musieliśmy zamknąć lotnisko ze względu na jakość powietrza. To pierwsza taka sytuacja w historii – mówi Abraham Manun, dyrektor operacyjny międzynarodowego portu lotniczego w San Pedro Sula, w rozmowie z The Guardian. – To jest poza naszą kontrolą, zakłócony został cały komercyjny ruch samolotowy z i do Hondurasu, który przepływa głównie przez nasze lotnisko. Musieliśmy anulować lub przekierować pięć międzynarodowych i dwanaście krajowych lotów. Nie możemy zrobić nic innego jak tylko czekać.

Dramatyczna jakość powietrza jest spowodowana w głównej mierze zjawiskiem El Niño. Występuje ono co kilka lat i powoduje zbieranie się ciepłych mas powietrza nad środkową częścią Oceanu Spokojnego. Mają one potem wpływ na temperatury i prądy morskie na całym świecie.

Ciepłe masy powietrza znad Pacyfiku spowodowane El Niño przechodzą potem nad Amerykę Środkową i tworzą tzw. “suchy korytarz” na terenie Kostaryki, Nikaragui, Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu. Obszar ten jest wtedy wyjątkowo narażony na pożary występującej tu tropikalnej dżungli. Od początku tego roku w samym Hondurasie zarejestrowano aż 2598 tego typu wydarzeń. Ogień w związku z nimi ponad 211 tysięcy hektarów lasów w tym kraju. Pod koniec marca niemal całkowicie spłonął Park Narodowy “La Tigra”, znany jako “płuca Tegucigalpy” (Tegucigalpa to stolica i największe miasto Hondurasu).

Dym z pożarów w związku z brakiem silnych wiatrów może swobodnie osadzać się nad miastami i tworzyć szkodliwy smog. W San Pedro Sula ten proces miał wyjątkowo dramatyczne efekty.

– Czytaj także: Kraków nie jest już stolicą smogu – historyczna poprawa jakości powietrza

Źródła: theguardian.com, fao.org

Fot. Canva (Pawel Gaul), Getty Images/ORLANDO SIERRA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.