Tysiące martwych ptaków u wybrzeża indyjskiego jeziora

W Indiach, wzdłuż największego śródlądowego jeziora Sambhar, lokalni mieszkańcy odkryli ciała tysięcy martwych ptaków. Przyczyny ich śmierci wciąż nie są znane.

W niedzielę, 10 listopada, mieszkańcy stanu Rażastan odkryli, że u wybrzeża jeziora Sambhar znajduje się ogromna liczba martwych ptaków. O zatrważającym odkryciu poinformowali urzędników, którzy znaleźli około 2400 ciał zwierząt. Wśród nich rozpoznano aż 20 gatunków migrujących, które co roku przylatują nad jezioro.

Zbiornik od dawna uważany jest za zbyt zasolony dla wielu gatunków, jednak lokalne punkty turystyczne twierdzą, że wciąż przybywa nad nie wiele ptaków. – Ptaki podróżują z regionów i państw takich jak Syberia, Mongolia, Iran i Afganistan – powiedział urzędnik Arun Prasad.

Mimo prowadzonych badań, instytucje zajmujące się dzikim zwierzętami wciąż nie ustaliły przyczyny zgonów. – W tej chwili podejrzewamy, że istnieje pewien poziom toksyn i wysoki poziom zasolenia w wodzie pitnej – powiedział Ashok Sharma, dyrektor Państwowego Centrum Diagnostyki Chorób. Jedna z hipotez dotyczy także mocnego gradu, który był niedawno w okolicy. Jednak rozważane są też inne możliwości, jak zatrucie toksynami, bakterie lub infekcja wirusowa.