Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Udało się ocalić kolejny gatunek! Jarząb brekinia wraca do polskich lasów

Udało się ocalić kolejny gatunek! Jarząb brekinia wraca do polskich lasów

Jarząb brekinia to przepiękne, osobliwe leśne drzewo, które w Polsce zaczęło występować coraz rzadziej, a z czasem mogło zniknąć na zawsze. Dlatego zaczęto aktywnie realizować program powrotu tej niezwykłej rośliny do lasów. Z dużymi sukcesami.

Reklama

W walce o różnorodność drzewostanów

Na terenie Pomorza Środkowego trwa wytrwale i intensywnie realizowany program powrotu jarzębiny klonowej do naszych lasów. W szczecińskim Nadleśnictwie Karnieszewice posadzono ponad 1,5 tys. sadzonek brzęka. W leśnictwie Koszalin dziennikarze razem z leśnikami posadzili 100 takich drzewek. Wszystko po to, aby nie pozwolić na kolejny akt zubożenia polskiego ekosystemu. Zwłaszcza, że jarząb brekinia to wyjątkowo piękna i użyteczna roślina.

unnamed 1

Jarzębino, nie odchodź!

Na Pomorzu zwany gruszą klonową, czasem również bereką. Jarząb brekinia ma pochodzenie śródziemnomorskie – występuje w Europie, Azji Mniejszej, na Kaukazie i w północnej Afryce. W Polsce występuje przede wszystkim na wschodzie i północy. Lubuje się w nasłonecznionych miejscach, żyznych glebach i towarzystwie dębów, grabów i lip.

W miarę sprawnie rosło, używano je w wielu gałęziach przemysłu i rolnictwa – robiono z niej meble, stolarkę (twarde, ciężkie i elastyczne tworzywo doskonale nadaje się do tego typu celów) oraz wykorzystywano w medycynie ludowej i dodawano do wyrobów spożywczych. I tak nadmierna eksploatacja doprowadziła gatunek na skraj wyginięcia.

F DGYmBvjIH4w2nkS96c 5SqldrC8hPTWA2uP6KJv7aIKUgBYxamlPm8M6fqRKp mESadpJmAAz CnopWJpCDTppnMVNHWlLqKS4U Di QA60qVRP3uumdHWOznOLjU2fZTIBXo

Jarząb brekinia znajduje się na czerwonej liście i jest objętych ochroną na terenie całej Polski.

Zaczęło się od małych kroczków

Leśnicy-praktycy podjęli szereg inicjatyw indywidualnych, aby przywrócić te niezwykłe drzewa naturalnym siedlisko. Działania te zainspirowały Lasy Państwowe do realizacji szeroko zakrojonego programu. W jego ramach na terenie Pomorza Środkowego posadzono już 10 400 jarząbów, a Nadleśnictwie Karnieszewice 1560. Czy sadzonki się przyjmą, a gatunek już na stałe zagości w polskim krajobrazie leśnym? Czas pokaże.

Źrodło: lasy.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.