Udało się ocalić kolejny gatunek! Jarząb brekinia wraca do polskich lasów

Jarząb brekinia to przepiękne, osobliwe leśne drzewo, które w Polsce zaczęło występować coraz rzadziej, a z czasem mogło zniknąć na zawsze. Dlatego zaczęto aktywnie realizować program powrotu tej niezwykłej rośliny do lasów. Z dużymi sukcesami.

W walce o różnorodność drzewostanów

Na terenie Pomorza Środkowego trwa wytrwale i intensywnie realizowany program powrotu jarzębiny klonowej do naszych lasów. W szczecińskim Nadleśnictwie Karnieszewice posadzono ponad 1,5 tys. sadzonek brzęka. W leśnictwie Koszalin dziennikarze razem z leśnikami posadzili 100 takich drzewek. Wszystko po to, aby nie pozwolić na kolejny akt zubożenia polskiego ekosystemu. Zwłaszcza, że jarząb brekinia to wyjątkowo piękna i użyteczna roślina.

Jarzębino, nie odchodź!

Na Pomorzu zwany gruszą klonową, czasem również bereką. Jarząb brekinia ma pochodzenie śródziemnomorskie – występuje w Europie, Azji Mniejszej, na Kaukazie i w północnej Afryce. W Polsce występuje przede wszystkim na wschodzie i północy. Lubuje się w nasłonecznionych miejscach, żyznych glebach i towarzystwie dębów, grabów i lip.

W miarę sprawnie rosło, używano je w wielu gałęziach przemysłu i rolnictwa – robiono z niej meble, stolarkę (twarde, ciężkie i elastyczne tworzywo doskonale nadaje się do tego typu celów) oraz wykorzystywano w medycynie ludowej i dodawano do wyrobów spożywczych. I tak nadmierna eksploatacja doprowadziła gatunek na skraj wyginięcia.

Jarząb brekinia znajduje się na czerwonej liście i jest objętych ochroną na terenie całej Polski.

Zaczęło się od małych kroczków

Leśnicy-praktycy podjęli szereg inicjatyw indywidualnych, aby przywrócić te niezwykłe drzewa naturalnym siedlisko. Działania te zainspirowały Lasy Państwowe do realizacji szeroko zakrojonego programu. W jego ramach na terenie Pomorza Środkowego posadzono już 10 400 jarząbów, a Nadleśnictwie Karnieszewice 1560. Czy sadzonki się przyjmą, a gatunek już na stałe zagości w polskim krajobrazie leśnym? Czas pokaże.

Źrodło: lasy.gov.pl