Ujednolicenie ładowarek może przyczynić się do zmniejszenia ilości elektrośmieci

Dostępne w powszechnym użyciu ładowarki do telefonów komórkowych i smartfonów powinny zostać ujednolicone. Zdaniem Unii Europejskiej zastosowanie identycznego wejścia w powyższych urządzeniach elektronicznych doprowadzi do zmniejszenia produkcji elektrośmieci.

Obecnie wykorzystuje się kilka różnych rodzajów wejściówek dla ładowarek. Producenci smartfonów z androidem stosują zazwyczaj microUSB albo USB C, podczas gdy iPhone’y wyposażone są w wejście typu Lightning.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przedstawiciele Unii Europejskiej stoją na stanowisku, że proces ujednolicania ładowarek nie odbywa się prawidłowo. Z jednej strony przebiega on nazbyt wolno, a z drugiej strony faktem jest, że na rynek wciąż trafiają telefony ze złączem microUSB, a Apple nie zaprzestaje produkcji urządzeń wykorzystujących charakterystyczne dla produktów tej marki wejście Lightning.

Niewiele dało również podpisane w 2009 r. porozumienie, w którym producenci wiodących marek telefonów komórkowych i smartfonów, tacy jak Nokia, Apple i Samsung, zobowiązali się do ujednolicenia wejść dedykowanym ładowarkom. Powyższe obietnice pozostały bez pokrycia, ponieważ już w trzy lata później Apple rozpoczął produkcję urządzeń ze złączem Lightning, a pozostali gracze tej branży zdecydowali się na korzystanie z USB C. Wiele wskazuje jednak na to, że to właśnie USB C stanie się obowiązującym wejściem montowanym w smartfonach i iPhone’ach.

Unia Europejska zastanawia się nad wdrożeniem regulacji, które miałyby przyspieszyć powszechne wprowadzenie złącza USB C. Powyższa decyzja motywowana jest m.in. wzrastającą liczbą elektrośmieci, do których zaliczają się nieprzydatne ładowarki. Według szacunkowych obliczeń konsumenci wyrzucają rocznie ponad 50 tys. ton tych urządzeń. UE planuje również zakazać stosowania przejściówek, które również powiększają ilość elektrośmieci. Ujednolicenie złącza sprawi, że stosowanie przejściówek nie będzie konieczne.

Według informacji opublikowanych przez Reuters, istnieje szansa, że Apple zrezygnuje z wejścia Lightning już w przyszłym roku.