Ukraińcy stworzyli własny rower elektryczny

Naukowcy z Kijowa stworzyli prototyp roweru elektrycznego, będącego hybrydą motocyklu i roweru górskiego. Wynalazek nazwano Delfast E-bike, a jego prezentacja odbyła się na tegorocznej wystawie Interbike International Expo w Las Vegas.

O rowerze elektrycznym poinformował też na swojej stronie na Facebooku Wołodymyr Hrojsman, premier Ukrainy. Polityk podkreślił, że jest to unikalny projekt ze względu na poziom rezerwy mocy – jedno ładowanie roweru wystarczy na przebycie około 380 km.

Fotowoltaika od Columbus Energy

To więcej, niż oferuje Tesla Model 3 – podkreślił szef firmy Delfast, Daniil Tonkopij.

Prędkość roweru oscyluje na poziomie 45 km/h, a maksimum jego osiągów to 55 km/h. Jednoślad został wyposażony w baterię zaprojektowaną w USA oraz dwa gniazda do ładowania smartfonu lub tabletu. Cena pojazdu będzie wynosiła co najmniej 2899 dolarów.

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, rower został wyposażony w immobilizer, tracker GPS, funkcję START/STOP, alarmy oraz możliwość zdalnego uruchamiania. Pojazd będzie dostępny w trzech wersjach.

Premier Hrojsman wyraził przekonanie, że tak ekologiczny i potężny środek transportu zostanie doceniony na całym świecie.