Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unia Europejska planuje wycofanie cła na chińską fotowoltaikę

Unia Europejska planuje wycofanie cła na chińską fotowoltaikę

Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu ceł antydumpingowych, które zostały nałożone na moduły i ogniwa fotowoltaiczne pochodzące z Chin w związku z subsydiowaniem tego sektora przez tamtejszy rząd.

Reklama

KE milczy w tej sprawie, ale, jak ustalił Reuters, większość krajów członkowskich UE poparło jej decyzję. Przedstawiciel Dyrektoriatu Generalnego KE wskazał jedynie, że oficjalne dokumenty opublikowane zostaną trzeciego września tego roku.

Na trzeciego września przypada też koniec obowiązywania dotychczasowych ceł. Zostały one wprowadzone na wniosek grupy producentów systemów PV z Europy – EU ProSun – w 2012 roku. Wniosła ona skargę na praktyki chińskich firm, co zakończyło się nałożeniem ceł. Przedsiębiorstwo wniosła o utrzymanie tych opłat, ale KE nie zdecydowała się na ten krok.

„Decyzja komisji nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza że stowarzyszenia importerów przez lata wskazywały, iż podtrzymywanie tych ceł spowolni rozwój sektora PV w Europie” – powiedział Milan Nitzschke, dyrektor EU ProSun.

„Unia Europejska, znosząc jednocześnie wszystkie obowiązujące ograniczenia i zachęcając chińskich producentów do wyeliminowania konkurentów z Europy i innych państw, postępuje nieodpowiedzialnie” – ocenił postępowanie KE Nitzschke. „Fotowoltaika jest obecnie najtańszym źródłem energii elektrycznej w Europie i nie będzie ona tańsza po zniesieniu ceł” – dodał. Prezes EU ProSun spodziewa się sporego spadku wartości europejskich firm tego sektora.

Zwolennikami zniesienia ceł były z kolei organizacje takie jak SolarPower Europe czy SAFE. „SolarPower Europe walczyło o uchylenie ceł antydumpingowych, gdyż są one jedną z podstawowych barier w rozwoju fotowoltaiki w Europie” – powiedział James Watson, CEO SolarPower Europe. „Jesteśmy zadowoleni z decyzji komisji, której skutkiem będzie wycofanie ceł od trzeciego września tego roku. Teraz jest czas na budowanie silniejszej polityki dla przemysłu PV w Europie”.

źródło: reuters, pv-magazine

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.