Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unia zwiększy dopłaty dla rolników. Ale stawia warunki

Unia zwiększy dopłaty dla rolników. Ale stawia warunki

13 kwietnia, w Senacie odbyła się konferencja na temat przyszłości rolnictwa ekologicznego w Polsce. Obecny na niej komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski przekonywał, że tego typu produkcja to szansa dla polskiego rolnictwa.

Reklama

Miliardy euro dla rolników

Na ekologiczne rolnictwo stawia przede wszystkim Komisja Europejska, która zapowiada, że do 2030 roku jedna czwarta unijnego rolnictwa ma być przeznaczona pod uprawy ekologiczne. Za tymi zapowiedziami iść mają dotacje. Jak informuje Business Insider Polska, w latach 2023-2027 UE ma na ten cel przeznaczyć od 38 do 58 mld euro. Aktualna wysokość dopłat wynosi zaledwie 7,5 mld euro. Oznacza to, że rolnicy mogą otrzymać od 631 zł (trwałe użytki zielone) do 2591 zł (uprawy sadownicze). Jakich pieniędzy mogą spodziewać się rolnicy w nowym budżecie, nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że część środków przeznaczona zostanie na promocję. 

Polscy rolnicy nie chcą być eko

Podczas konferencji Wojciechowski podkreślał, że rozwój rolnictwa ekologicznego to jedno z najważniejszych zadań jakie postawiła sobie Komisja Europejska. Ale polscy rolnicy niechętnie decydują się na tego typu uprawy. W roku 2013, gdy popularność dopłat była największa, w Polsce obszar ekologicznych upraw wynosił zaledwie 4,65 proc. wszystkich plonów. Trzy lata temu było jeszcze mniej, bo zaledwie 3,49 proc., czyli 508 tys. hektarów. W ciągu ostatnich lat Polska zaliczyła największy spadek udziałów w uprawach ekologicznych w Europie. Polscy rolnicy albo nie decydowali się na ekologiczną formę uprawy, albo z niej rezygnowali. 

Potrzebna zachęta

Ryszard Bartosik, sekretarz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekonywał, że resort ma plany na to, jak rozwinąć rolnictwo ekologiczne w naszym kraju. Tego samego zdania był Wojciechowski, który zaznaczył, że najważniejsze są zachęty i dobra strategia.  

Tę szansę powinniśmy wykorzystać z korzyścią dla wszystkich, zarówno dla rolników, jak i konsumentów – przekonywał Wojciechowski.

Obecnie trwają prace nad planem działań w sprawie rolnictwa ekologicznego i przetwórstwa na lata 2021 – 2027. MRiRW szykuje nową ustawę o rolnictwie ekologicznym. Są też plany wprowadzenia do szkół rolniczych przedmiotu o nazwie produkcja ekologiczna. 

Źródło: agrofakt.pl, farmer.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.