Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unilever od AXE, Lipton i Dove, plastikowi mówi NIE

Unilever od AXE, Lipton i Dove, plastikowi mówi NIE

Koncern Unilever, właściciel marek takich jak Axe, Ben&Jerry’s, Lipton czy Dove, zadeklarował, że do 2025 roku wyeliminuje z produkcji ponad 100 tys. ton plastiku oraz zbierze i przetworzy więcej opakowań niż sprzedaje.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

100 tysięcy ton to około połowa masy, którą używa koncern do wyprodukowania opakowań. Redukcja plastiku będzie wiązała się także z większym wykorzystaniem surowców pozyskanych z recyklingu, przynajmniej na poziomie 25%.

Unilever bez plastiku

– Plastik ma swoje miejsce, ale nie jest to środowisko naturalne. Jedynym rozwiązaniem na eliminację odpadów z tworzyw sztucznych jest podejmowanie szybkich i radykalnych działań na każdym etapie cyklu produkcji i przetwarzania tworzyw sztucznych – podkreśla Alan Jope, CEO Unilever. – Naszym punktem wyjścia jest zmniejszanie ilości zużywanego plastiku, a następnie upewnianie się, że to, co wytwarzamy, coraz częściej pochodzi z recyklingu. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie nasze opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. Wymaga to gruntownego przemyślenia naszego podejścia do opakowań i produktów. Zobowiązuje nas to do szybkiego wprowadzania nowych i innowacyjnych materiałów oraz do zwiększania skali nowych modeli biznesowych, takich jak formaty ponownego użycia i napełniania.

Unilever jest również zobowiązane do zaangażowania się w procesy właściwego gromadzenia i przetwarzania plastiku, które mają objąć około 600 tys. ton plastiku rocznie. Ma to być możliwe dzięki licznym inwestycjom i lokalnym partnerstwom. W ten sposób przedsiębiorstwo włączy się w modernizację infrastruktury gospodarki w państwach, w których prowadzi działalność.

Alan Jope dodaje: – Naszą wizją jest świat, w którym wszyscy pracują razem nad tym, by tworzywa sztuczne pozostały w gospodarce, poza środowiskiem. Nasz plastik – to nasza odpowiedzialność, dlatego jesteśmy zobowiązani do odzyskania go więcej niż sprzedajemy w ramach dążenia do gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to trudne, ale ekscytujące zadanie, które pomoże zwiększyć globalny popyt na tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu.

Unilever już od dwóch lat realizuje program “Less, Better, No”, który jest poświęcony ekologicznemu podejściu do opakowań z tworzych sztucznych. Program pozwolił na zrealizowanie projektu produktu Cif Eco-refill – przy którym poziom wykorzystania plastiku spadł o 75% w porównaniu ze zwykłym środkiem czystości. Innym ciekawym projektem jest stacja do napełnienia szamponów i detergentów. Te urządzenia firma wprowadziła w krajach Azji Środkowo-Wschodniej i można je znaleźć w lokalnych sklepach, uniwersytetach, a nawet w automatach. “Festiwalowe butelki” marki Lipton z kolei są wykonane w pełni z odzyskanego plastiku. Dość innowacyjnymi produktami są między innymi kostki szamponu, opakowania wielokrotnego użytku na pastę do zębów w tabletkach, kartonowe patyczki, czy nawet bambusowe szczoteczki.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.