Urokliwy domek wykonany ręcznie z drewna z odzysku

Firma Humble Hand Craft z Ojal w stanie Kalifornia zajmuje się budową drewnianych domów. Zaprezentowała właśnie swoją nową konstrukcję, zupełnie niezależną od sieci energetycznej. Całość została wykonana niemalże w całości z drewna pochodzącego z odzysku.

Dom, nazwany Shark Arch, ewentualnie Los Padres, jest doskonałym przykładem kompaktowego, zrównoważonego budownictwa. Jest on równie uroczy i rustykalny, co przyjazny środowisku. Energia elektryczna na potrzeby mieszkańców pochodzi z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na jego dachu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Shark Arch ma długość 8,5 metra. To sporo jak na tego rodzaju przenośnią konstrukcję. Całość umieszczona jest na długiej przyczepie, co umożliwia transport w dowolne miejsce. Przednia część budynku ma kształt litery V, a na dachu domu znajduje się „rekinia płetwa” stabilizująca budynek na drodze. Na czas transportu miniaturowy tarasik, prowadzący do wejścia domu, może być złożony.

Strategia zrównoważonego rozwoju uwidacznia się w wielu aspektach projektu, także w jego wnętrzu. Jak mówią twórcy domu, wszystko, co robią, podporządkowane jest tworzeniu ekologicznej przestrzeni z materiałów z odzysku.

„Obserwując nadmierną eksploatację zasobów naturalnych na świecie, chcemy uczestniczyć w nowej fali świadomego budownictwa i odpowiedzialnych praktyk biznesowych”, mówią przedstawiciele firmy. „Wykorzystując drewno i inne materiały z odzysku, a także korzystając z systemu fotowoltaicznego w domu, minimalizujemy odcisk węglowy naszej działalności, dostarczając mimo to rzemieślniczych domów najwyższej jakości”.

Dom wykonany jest z drewna z odzysku. Elewacja wykończona jest czerwonym cedrem. Wszystkie okna są dwuszybowe, zapewniając doskonałą izolację termiczną budynku. Wnętrze wykończone jest różnymi gatunkami drewna, które pozostawiono surowe lub tylko z minimalnym wykończeniem.

 

Kompaktowa przestrzeń we wnętrzu domu podzielona jest na kilka pomieszczeń-stref. Znajdziemy tam salon, obok którego jest kuchnia wyposażona w kuchenkę elektryczną, zasilaną z systemu PV. Łazienka – dosyć duża, jak na tak miniaturowy dom, wykończona została miedzianymi rurkami, także z recyklingu. Dom posiada toaletę kompostującą, co minimalizuje ilość produkowanych odpadów. Wystrój wnętrza uzupełniają szafy i skrytki, które zajmują każdy wolny kawałek przestrzeni. Znajdziemy je pod kanapą, za schodami itp.

W górnej części domu znajduje się przestronna, dobrze oświetlona sypialnia, do której światło naturalne wpada przez świetlik w suficie.

Drugi tego rodzaju loft znajduje się nad strefą kuchenną i może być wykorzystywany jako biuro, pokój gościnny lub dodatkowy składzik na rzeczy.