Prezydent Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev zatwierdził program rozwoju energetyki wodnej na lata 2017-2022 – informuje agencja Trend.
Dokument przyjęto w celu konsekwentnego zwiększenia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii tworząc na jego podstawie nowe przyjazne środowisku moce, zapewniając techniczną oraz technologiczną wymianę sprzętu zainstalowanego w elektrowniach wodnych na bazie wykorzystania nowoczesnych technologii, efektywnego zarządzania zasobami wodnymi z uwzględnieniem stosowanych na świecie praktyk, a także zwiększenia poziomu zrównoważenia bilansu surowców energetycznych – czytamy w opublikowanym komunikacie.
Za priorytetowy kierunek rozwoju w programie uznano w szczególności budowę nowych i modernizację funkcjonujących mocy poprzez szersze wykorzystanie OZE. Łącznie w ramach wspomnianego planu ma zostać zbudowanych 42 nowych i zmodernizowanych 32 elektrowni wodnych.
Zgodnie z dokumentem budowa i modernizacja mocy wytwórczych musi być realizowana w oparciu o nowoczesne technologie, oraz o udowodnione naukowo rozwiązania zapewniając przy tym ostrożne podejście do potencjału wodnego Uzbekistanu. Ponadto przy budowie instalacji wodnych mają być zachowane występujące w tych obszarach fauna i flora.
Obecnie w Uzbekistanie funkcjonuje 45 elektrowni wodnych o zainstalowanej mocy ok. 13 tys. MW, z których 16 należy do Uzbekenergo (12,04 tys. MW).
90 procent generowanej w kraju energii pochodzi z 10 elektrociepłowni należących do wspomnianej spółki o łącznej mocy 10,6 tys. MW.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.