Vattenfall inwestuje w rozwój sieci ładowarek do pojazdów elektrycznych

Vattenfall, koncern energetyczny wywodzący się ze Szwecji, stworzył nową jednostkę biznesową. Jej zadaniem ma być obrót energią elektryczną w ładowarkach do samochodów elektrycznych. Firma jest zdania, że powyższe działanie zdominuje ten sektor w północno-zachodniej Europie. Jak szacują przedstawiciele firmy, dzięki wprowadzonej zmianie jej obrót może wynieść do miliarda koron (ok. 400 milionów złotych).

Vattenfall posiada obecnie sieci ładowania samochodów elektrycznych w Szwecji, Niemczech i Holandii – łącznie to 8800 punktów. Kolejnymi podbitymi przez firmę rynkami mają być Wielka Brytania, Francja i Norwegia. Koncern Vattenfall zamierza rozrastać się tak w zakresie ładowarek dostępnych publicznie, jak i systemów prywatnych, domowych.

„Odtąd oczekujemy, że nasza sieć będzie się każdego roku dwukrotnie powiększać, tak aby sprostać gwałtownemu rozwojowi rynku pojazdów elektrycznych. W ciągu pięciu kolejnych lat celujemy w osiągnięcie obrotu na poziomie miliarda koron” – skomentował Tomas Björnsson, kierujący pracami firmy w zakresie elektromobilności.

Obecnie ten dział Vattenfalla zatrudnia około 60 osób, ale ma on szybko wzrosnąć, między innymi w związku z programem firmy, który zakłada, że do 2022 roku wszystkie jej pojazdy (około 3500 sztuk) mają zostać wymienione na modele elektryczne.