Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Australii powstanie Arka Noego dla koralowców

W Australii powstanie Arka Noego dla koralowców

Szalone tempo niszczenia Wielkiej Rafy Koralowej zainspirowało australijskich naukowców do intensywnej rekonstrukcji najbardziej zagrożonych gatunków koralowców. I tak zaprojektowano Arkę Noego – jeden z najbardziej nowoczesnych, wręcz futurystycznych obiektów badawczo-naukowych na świecie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Odtwarzanie gatunków pod czujnym okiem naukowców

W obiekcie możliwe będzie hodowanie ponad 800 gatunków koralowców przy jednoczesnym ich naukowym badaniu. Wszystko to w Port Douglas, czyli w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej. Living Coral Biobank będzie otwarte nie tylko dla naukowców, ale również dla turystów, którzy będą mogli zdobyć wiedzę i zobaczyć niezwykłych przedstawicieli podwodnego świata. Stacja badawcza będzie miała również za zadanie edukować i kształcić zwiedzających, uświadamiając ich o roli raf w ekosystemie.

Futurystyczny projekt

Wygląd budynku, zgodnie z wizją architektów ma imitować kształt grzybieniowca – jednego z koralowców z rodziny Fungiidae. Na imitację jego wyglądu pozwalają białe płyty, ułożone w charakterystyczny sposób, nachodząc na siebie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wokół trasy dla zwiedzających będą stały ogromne akwaria z koralowcami. Turyści będą również mogli przyjrzeć się pracującym naukowcom.

Koralowce giną z winy człowieka

Ośrodek zaprojektowali specjaliści z pracowni Contreras Earl Architecture, a zleceniodawcą jest fundacja Great Barrier Reef Legacy. Przedstawiciele organizacji w tych słowach skomentowali swój cel i misję, jaką jest wybudowanie nowoczesnej Arki Noego:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Jednym z głównych światowych problemów przez który giną koralowce jest emisja CO2 i związane z tym zmiany klimatu. Ważne jest, aby architekci zachęcali przemysł budowlany do neutralności węglowej. Living Coral Biobank jest okazją do ustanowienia globalnego wzorca dla zrównoważonych wyników i celów zerowej emisji dwutlenku węgla, jak również do stworzenia wiodącej na świecie placówki ochrony i edukacji. Ambicją tego projektu jest stworzenie drogowskazu dla świadomości ekologicznej – centrum nadziei, nauki i zdziwienia.

Źródło: greatbarrierreeflegacy.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.