Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W centralnej Polsce powstanie biogazownia. Będzie kosztować 50 mln zł

W centralnej Polsce powstanie biogazownia. Będzie kosztować 50 mln zł

W miejscowości Piaski Bankowe powstanie biogazownia. Za rozpoczętą już budowę zakładu odpowiada firma Varitex.  Kiedy zostanie oddany do użytku?

Reklama

W województwie łódzkim powstanie biogazownia

Biogazownia o mocy 2MW powstanie w miejscowości Piaski Bankowe, w województwie łódzkim i będzie produkować prąd z odpadów komunalnych. Rozpoczętą już budowę poprzedziły badania prowadzone wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. 

Dzięki temu udało się opracować innowacyjną metodę przetwarzania biomasy pozwalającą zwiększyć ilość pozyskiwanego z niej metanu. Instalacja będzie mogła przetworzyć do 33 tys. ton odpadów rocznie. Wytworzony z nich metan po spaleniu wygeneruje około 16 GWh energii elektrycznej. Jest to ilość pozwalająca zasilić ponad 8 tys. gospodarstw domowych. 

– Projekt, który udało się wspólnie zrealizować, jest doskonałym przykładem tego, jak współpraca nauki i biznesu może mieć korzystny wpływ na środowiskomówi prof. dr hab. inż. Andrzej Białowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Koszt inwestycji to ponad 50 mln zł, z czego 19,5 mln to dotacja przyznana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, w ramach działania na rzecz obniżenia ilości bioodpadów w województwie łódzkim, reszta to środki własne. 

Kiedy ma zostać oddana do użytku biogazownia w miejscowości Piaski Bankowe? Możliwe, że już w przyszłym roku.

B 3kNn8jGRC7x7ruDWPocgXmTzckob BydGJLWUIqTLRHzeNg51Cnfsw FvjVbrb2OrJcmLKrLvX2bgI4o7UkF1My iqFgflGvjAt7LD8 8xFeh8kJ7vBAevrXoHK2N2
W centralnej Polsce powstanie biogazownia. Będzie kosztować 50 mln zł. Źródło: Varitex

Jak działa biogazownia?

Podczas spalania biogazu oprócz energii powstaje również ciepło. Wykorzystywane jest ono w procesie technologicznym m.in. do ogrzewania zbiorników fermentacyjnych. W przyszłości firma Varitex zamierza zagospodarować jego nadwyżki np. do suszenia masy pofermentacyjnej. Pozostałości po fermentacji stosowane są w rolnictwie jako bogaty w składniki odżywcze nawóz. Poferment będzie dostarczany do lokalnych rolników.  

– Nasza inwestycja wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Przetworzone odpady pozwolą wygenerować energię i ciepło, zamiast zalegać na wysypisku, po czym w formie pofermentu wrócą na pola jako nawóz potwierdza Michał Ulacha prezes firmy Varitex. 

– Nasza instalacja pozwoli na redukcję odpadów komunalnych w regionie oraz rocznie zmniejszy emisję CO o 13 ton oraz SO2 o ponad 12 tondodaje.

Zgodnie z danymi Eurostatu, odpady komunalne stanowią 27% wszystkich odpadów produkowanych w UE. Ponad 40% z nich to substancje biodegradowalne nadające się do przetworzenia. Do 2030 r. wszystkie państwa wchodzące w skład UE mają przetwarzać co najmniej 60% produkowanych rocznie odpadów komunalnych oraz zmniejszyć o 50% ilość tych nienadających się do recyklingu.

Źródło i fot główna: informacja prasowa Varitex

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.