1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Hiszpanii koncerny paliwowe będą opłacać darmową kolej 

W Hiszpanii koncerny paliwowe będą opłacać darmową kolej 

Hiszpania nałożyła nowy podatek na koncerny paliwowe, które w kryzysie energetycznym notują niemałe zyski. Pieniądze mają być przeznaczone na programy wspierające społeczeństwo w okresie wysokiej inflacji, m. in. bezpłatne bilety kolejowe. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Koncerny paliwowe będą opłacać darmową kolej

W lipcu br. hiszpański rząd ogłosił nowy podatek, który ma złagodzić rosnącą inflację sięgającą najwyższego poziomu od prawie 40 lat. Będzie on dotyczył przedsiębiorstw energetycznych oraz banków i ma zwiększyć krajowy budżet o 7 mld euro do końca 2024 roku. Z pozyskanych funduszy będą realizowane programy wsparcia dla społeczeństwa m.in. obniżające koszty transportu. Podatek nałożony na koncerny paliwowe będzie opłacać 

darmowe miesięczne bilety kolejowe. 

Bezpłatne bilety kolejowe w Hiszpanii 

Od września do końca 2022 roku pasażerowie publicznej, lokalnej sieci kolejowej Renfe będa podróżować za darmo. Mieszkańcy Hiszpanii będę mogli skorzystać z ulgi na trasach krótko- i średniodystansowych, a także w przypadku połączeń wieloprzejazdowych. 

To rozwiązanie zachęca do maksymalnego wykorzystania tego rodzaju zbiorowego transportu publicznego i gwarantuje codzienne dojazdy do pracy bezpiecznym, niezawodnym, wygodnym, ekonomicznym i zrównoważonym środkiem transportu, w obliczu nadzwyczajnych okoliczności stałego wzrostu cen energii i paliwaczytamy w oświadczeniu hiszpańskiego Ministerstwa Transportu.

Wcześniej rząd zapowiedział obniżenie cen za bilety na podróż transportem publicznym o co najmniej 30%.

Oprócz transportu, fundusze pozyskane z podatku nałożonego na koncerny paliwowe i sektor bankowy mają być przeznaczone na program stypendialny dla młodzieży oraz budowę 12 tys. nowych domów. 

Kolejny kraj w Europie obniża ceny transportu

Hiszpania jest kolejnym europejskim krajem, który postanowił zmniejszyć codzienne wydatki obywateli w obliczu jednego z największych kryzysów gospodarczych. Podobne rozwiązania wprowadzono już w Niemczech, Austrii, Irlandii i we Włoszech. Formy wsparcia są bardzo różne – od stałych, niskich cen za bilety, przez obniżenie opłat, aż po specjalne dotacje na transport. 

Ostatnio podobne rozwiązanie zostało wprowadzone też przez rząd Włoch. W tym kraju osoby zarabiające poniżej 35 tys. euro rocznie mogą ubiegać się o jednorazowy voucher na transport publiczny w wysokości 60 euro. 

Tymczasem w Polsce bilety za transport publiczny rosną, zamiast maleć. Może to PKN Orlen powinien płacić za nasze bilety kolejowe, tak jak inne koncerny paliwowe w Hiszpanii?

Źródło: ziemianarozdrozu.pl, euractive.com 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.