Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Islandii pojawiła się sieć stacji szybkiego ładowania

W Islandii pojawiła się sieć stacji szybkiego ładowania

Islandia, która wcześniej była jednym z importerów ropy, podjęła działania na rzecz zrównoważonego rozwoju kraju. Dzisiaj aż w 80% korzysta z odnawialnych źródeł energii, w głównej mierze takich jak: energia wodna i geotermalna. Inwestycja w nową sieć stacji szybkiego ładowania to krok, który ma zachęcić Islandczyków do korzystania z pojazdów elektrycznych. 

Islandia dąży do stworzenia zrównoważonej gospodarki energetycznej. Jak podkreśla Jón Björn Skúlason, dyrektor Icelandic New Energy, spółki koordynującej państwowe inicjatywy, „Zdolność do samodzielnego zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych ma ogromne znaczenie dla naszej niezależności”.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwsze 20 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych pojawiło się wzdłuż słynnej 1332-kilometrowej Drogi 1, która okrąża całą wyspę. Urządzenia dostarczyła i zainstalowała firma ABB. Nowoczesne ładowarki są w stanie naładować samochód elektryczny w ciągu 15-30 minut. Wyposażone są również w system płatności online i autoryzacji użytkowników. Działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a cyfrowa łączność odpowiada za monitorowanie ich stanu. Operator weryfikuje stan techniczny stacji w czasie rzeczywistym.

Firma ABB zapewnia, że technicy są w stanie w 90% zareagować na błędy pojawiające się w islandzkiej sieci szybkich ładowarek, a w 60% rozwiązać je zdalnie. Możliwe jest to dzięki podłączeniu urządzeń do platformy obliczeniowej w chmurze (Microsoft Azure). Pozwala ona również informować użytkowników o aktualnym stanie poszczególnych punktów ładowania.

Dyrektor generalny ON Power (zakładu elektrycznego Reykjavik Energy) podkreśla, że sieć szybkich stacji ładowania działa w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Na Islandii zdarzają się dni, gdy temperatura spada poniżej -30 stopni Celsjusza, a bliskość Oceanu Atlantyckiego powoduje mgły, dużą wilgotność powietrza, nawałnice oraz wysokie stężenie soli w powietrzu. Dlatego istotne jest stałe monitorowanie stanu urządzeń oraz możliwość zdalnego rozwiazywania ewentualnych błędów.

Islandzki rząd stale inwestuje w elektromobilność. Aktualnie po islandzkich drogach jeździ ponad 6000 e-samochodów, co stanowi imponującą liczbę w porównaniu do roku 2014, gdy było ich jedynie 90.

Foto: ABB

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.