W Kopenhadze została otwarta elektrownia ze stokiem narciarskim na dachu

Po 6 latach budowy elektrownia CopenHill została otwarta. Imponująca budowla jest nie tylko najczystszą elektrownią na świecie, ale także najbardziej innowacyjną. Na jej dachu powstał stok narciarski o powierzchni 9 tysięcy metrów kwadratowych.

Nowy symbol architektoniczny Kopenhagi został zaprojektowany przez duńskie studio BIG, którego założycielem jest 45-letni Bjarke Ingels. Sześć lat intensywnej pracy nad budową obiektu pochłonęło 670 mln dolarów. Ekologiczna elektrownia i spalarnia odpadów w jednym nie emituje żadnych toksyn, a powietrze w jej okolicy jest tak czyste, jak w górach. Rocznie będzie przetwarzać 440 tysięcy ton odpadów, dostarczając czystą energię do 150 tysięcy domów.

Innowacyjna konstrukcja budynku przybrała formę sztucznej góry. Jej wysokość wynosi 85 metrów i jest najwyższym punktem widokowym w mieście. W jej zbocze wkomponowano stok narciarski, który otwarty został 4 października. Sam zjazd ma długość 400 metrów, zaś jego powierzchnia wynosi 9 tys. metrów kwadratowych. Za godzinne korzystanie z atrakcji w tak niecodziennym miejscu fani sportów zimowych muszą zapłacić 220 koron duńskich, czyli ok. 130 zł. Bezpłatnie korzystać można natomiast ze ścianki wspinaczkowej i ścieżki prowadzącej na szczyt. W samym budynku znalazło się centrum edukacji ekologicznej przeznaczone dla wycieczek akademickich, warsztatów czy konferencji poświęconych zrównoważonemu rozwojowi.

źródło: big.dk, foto: Laurian Ghinitoiu, Aldo Amoretti, Dragoer Luftfoto, Rasmus Hjortshoj i Soren Aagaard

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Ocean Cleanup – sposób na zanieczyszczenie oceanów

Zespół naukowców prowadzony przez doktora Christiana Schmidta z niemieckiego Centrum Helmholts ds. Badań Środowiskowych w Lipsku (UFZ) udowodnił, że 80 – 95% plastikowych śmieci, które trafiają do mórz i oceanów, pochodzą z 10 wielkich rzek. Mowa tutaj o: Jangcy, Indus, Rzeka Żółta (Huang He), Hai He, Ganges, Rzeka Perłowa, Amur i Mekong. Te przepływają przez kraje wschodniej Azji, przede wszystkim przez Chiny. Do tego niechlubnego grona, niemieccy naukowcy wliczają jeszcze dwie rzeki afrykańskie: Nil oraz Niger.

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Od 14 listopada (Dzień Czystego Powietrza) kilka regionalnych komórek Polskiego Alarmu Smogowego wystawi instalacje z kilkumetrowym modelem ludzkich płuc, które będą filtrować powietrze. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będą miały inny kolor. Akcja będzie trwać w kilku miastach.