20 brytyjskich uniwersytetów podpisało kontrakt z konsorcjum TEC. Przez dekadę będą zasilane energią OZE

Dwadzieścia uniwersytetów z Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt z konsorcjum TEC opiewający na 50 mln funtów. Przez dziesięć lat placówki edukacyjne będą korzystały z energii produkowanej przez lądowe farmy wiatrowe zlokalizowane w Szkocji oraz Walii. Celem uczelni jest nie tylko ochrona środowiska, ale także oszczędność finansowa.

Brytyjskie uczelnie otrzymają energię od norweskiej spółki Statkraft działającej na terenie Szkocji i Walii. Kontrakt o wysokości 50 mln funtów zakłada zasilanie infrastruktury placówek naukowych przez dekadę. Ma formę PPA (Power Purchase Agreements), pozwalającą na zakup energii bezpośrednio od producenta, z którym ustalana jest cena. Umowę negocjowali brokerzy z The Energy Consortium i Squeaky Clean Energy. Jakie znaczenie dla uczelni ma podpisanie kontraktu?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dobre warunki i uniezależnienie od zmienności cen

Newcastle University w komunikacie prasowym oświadczyło, że celem uczelni jest nie tylko ochrona klimatu, ale przede wszystkim duża oszczędność finansowa. Zaznaczono, że udało się wynegocjować konkurencyjne ceny. W dodatku uczelnie przez 10 lat nie będą narażone na zmienność cen na rynku.

Umowa PPA jest częścią naszej strategii dywersyfikacji oraz zwiększenia naszych inwestycji w odnawialne źródła energii, zarówno na terenie uniwersytetu, jak i poza nim. Jest to część naszego planu klimatycznego, aby osiągnąć zerową emisję CO² do 2040 roku – oświadczył Matt Dunlop, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Newcastle University.