Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Miłkowicach może powstać największa farma fotowoltaiczna w Polsce

W Miłkowicach może powstać największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Niewielka gmina Miłkowice na Dolnym Śląsku (powiat legnicki) planuje budowę największej farmy fotowoltaicznej na terytorium Polski – o mocy nawet 100 MW, z której pozyskana energia zasili m.in. huty i kopalnie KGHM Polska Miedź S.A.

Reklama

Pod inwestycję wyznaczono już szereg parceli o łącznej powierzchni 200 hektarów. Zainteresowanie inwestorów jest duże, ponieważ część terenu została już wydzierżawiona – o czym poinformował wójt gminy Miłkowice, Dawid Stachura, w wywiadzie udzielonym rozgłośni Radio Wrocław.

Pod inwestycje zostały przeznaczone działki wcześniej wykorzystywane w charakterze pól irygacyjnych. W przypadku wykorzystania całej wyznaczonej przestrzeni powstałe instalacje mogą mieć moc przekraczającą nawet 100 MW. Energia ta ma być częściowo wykorzystana by zaspokoić lokalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Szacunki mówią o możliwości oświetlenia i ogrzania od 10 do 20 tysięcy gospodarstw domowych.

Wójt gminy poinformował, że oprócz tego Miłkowice spodziewają się poważnego wzrostu dochodów z dzierżawy terenu. Dotychczas wzmiankowane 100 ha terenu przynosiło gminie kwotę 20-30 tysięcy złotych w skali roku. Po wybudowaniu instalacji fotowoltaicznej szacunkowe kwoty oscylują pomiędzy 1 a 2 milionami złotych. Rozbieżność jest duża, ponieważ władze gminy wciąż oczekują na przygotowywane przez urząd skarbowy analizy dotyczące inwestycji.

Pomysł gminy Miłkowice spotkał się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Podpisano już pierwsze umowy na dzierżawę terenu. Okres dzierżawy wynosi 29 lat. Na chwilę obecną największą firmą, która pojawiła się w gminie, jest niewskazany z nazwy chiński koncern energetyczny specjalizujący się w OZE. Źródła twierdzą, że trwają właśnie rozmowy pomiędzy stroną chińską a przedstawicielami polskiego Tauron S.A. dotyczące dalszej współpracy przy eksploatacji obiektu.

Samorząd ma nadzieję, że w przyszłości jednym z odbiorców energii wyprodukowanej w nowopowstałych farmach słonecznych będą huty i kopalnie KGHM Polska Miedź S.A. Niemniej aktualnie nie jest znana nawet szacunkowa data włączenia nowej elektrowni do użytku, pomimo że większość działek uzyskała już pozytywne decyzje środowiskowe, a prace projektowe są w toku.

Inicjatywa gminy Miłkowice odpowiada na konieczność modernizacji polskiej energetyki m.in. w kierunku OZE. Jej realizacja będzie milowym krokiem dla rozwijającej się w Polsce energetyki słonecznej jako takiej i dla odnawialnych źródeł energii jako całości. Jeżeli wstępne szacunki gminy zostaną potwierdzone przez analizę urzędu skarbowego, to istnieje szansa, że inne jednostki samorządu terytorialnego zainteresują się podobnymi inwestycjami nie tylko jako uzasadnionymi pod względem ekologii, ale także ekonomii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.