Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Walka ze smogiem pozwoli uratować 50 tys. osób rocznie

Walka ze smogiem pozwoli uratować 50 tys. osób rocznie

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Lancet Planetary Health, zakaz palenia węglem i sadzenie drzew mogą pomóc uratować życie 50 tys. osób w Europie rocznie. Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z głównych przyczyn chorób na całym świecie.

Reklama

Działania, które ratują życie

Walka ze smogiem to codzienność wielu europejskich miast. Jak pokazują ostatnie informacje z Krakowa, zakaz palenia węglem przynosi pozytywne skutki. Autorzy badania, na które się powołujemy również podkreślają, że zakaz palenia węglem i drewnem w połączeniu z sadzeniem większej liczby drzew i rozbudową terenów zielonych w obszarach miejskich poprawiłyby jakość powietrza. Badacze wskazują, że wówczas moglibyśmy ocalić życie 50 tys. osób rocznie. Te liczby potwierdzają dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), według której działaniami zmniejszającymi zanieczyszczenie powietrza moglibyśmy zapobiec 51 213 przedwczesnych zgonów rocznie.

Tragiczne skutki

Przypomnijmy, że zgodnie z zaleceniami WHO, rocznie pył zawieszony (PM2,5) nie może przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, a dwutlenek azotu (NO2) 40 mikrogramów. Niestety 9 na 10 osób oddycha powietrzem przekraczającym te limity. WHO podkreśla, że najbardziej narażeni są mieszkańcy krajów o niskich i średnich dochodach. Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z głównych przyczyn chorób na całym świecie. Prowadzi do poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, rak płuc i choroby układu oddechowego, a w wielu przypadkach kończy się śmiercią (wg WHO 400 tys. przedwczesnych zgonów). Nowe badania podkreślają, że wiele zależy od miejsca zamieszkania. Oszacowano, że najwięcej zgonów związanych z zanieczyszczeniem, którym można było zapobiec, odnotowano w miastach północnych Włoch, południowej Polski i wschodnich Czech.

Jak możemy zmniejszyć zanieczyszczenie?

W walce ze smogiem najważniejsze są działania systemowe. Rządy na całym świecie powinny wspierać redukcję zanieczyszczeń poprzez zaostrzanie przepisów i aktualizację ustawodawstwa. Odejście od paliw kopalnych na rzecz zielonej energii to jedno z kluczowych działań. 

Potrzebujemy pilnej zmiany z prywatnego ruchu zmotoryzowanego na publiczny i aktywny transport; ograniczenia emisji z przemysłu, lotnisk i portów; zakazu spalania drewna i węgla oraz sadzenia większej liczby drzew w miastach, co sprawi, że będą one nie tylko zdrowsze, ale także bardziej przyjazne do życia i zrównoważone powiedziała Sasha Khomenko, współautorka badania.

Co każdy z nas może zrobić prywatnie? Oszczędzać energię, przejść na ekologiczne źródła ogrzewania, korzystać ze zrównoważonego transportu, ograniczyć spożycie mięsa i nabiału, stosować się do zasad recyklingu. Według Europejskiej Agencji Środowiska recykling szkła, papieru, baterii, oleju silnikowego i puszek aluminiowych w szczególności, może zmniejszyć ilość spalanych odpadów nawet o 70%.

źródło: livekindly.co, airly.org, thelancet.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.