Wave Claper i Power Wing – czyli jak wykorzystać energię fal morskich

Firma Eco Wave Power podpisała PPA (Power Purchase Agreement) czyli Umowę  Sprzedaży Energii z rządem Gibraltaru. Umowa dotyczyła budowy elektrowni czerpiącej energię z fal morskich. Uroczyste otwarcie tej elektrowni odbyło się w maju 2016 roku.

Eco Wave Power prowadziło testy urządzeń wykorzystywanych w elektrowni w Narodowym Instytucie Hydro-Mechaniki w Kijowie. Badania wykonywane były w miejscu specjalnie przygotowanym i krytym, gdzie można było brać pod uwagę różną wysokość fal oraz badać ich okresowość. Budowa elektrowni współfinansowana była ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej oraz z prywatnych środków grup inwestycyjnych.

System produkujący energię na wschodnim wybrzeżu Gibraltaru wykorzystuje specjalnie skonstruowane pływaki. W momencie unoszenia ich przez fale morskie, ruch ten zamieniany jest na energię elektryczną. Początkowo zainstalowana instalacja wynosi 100 KW. Jest to niewielka liczba, jednak firma Eco Wave Power zawierza usprawnić instalację oraz zwiększyć jej wydajność tak, by do 2020 roku wynosiła 5 MW – to pozwoliłoby zaspokoić około 15% potrzeb energetycznych społeczeństwa Gibraltaru. Żeby było to możliwe należy zainstalować większą ilość pływaków. Firma planuje instalacje większych pływaków na północ od obecnie zainstalowanych. Te specjalnie skonstruowane urządzenia noszą nazwy Wave Claper oraz Power Wing. Jest to pierwszy taki projekt w Europie realizowany przez firmę Eco Wave Power.

Firma ta nie poprzestaje na starym kontynencie, zamierza budować tego typu elektrownie w Ameryce – a konkretniej w Meksyku – gdzie ilość wytwarzanej energii elektrycznej docelowo ma wynosić 25 MW. Kolejno planuje budowy w Chinach oraz Anglii i Szkocji. By taka elektrownia miała racje bytu musi być budowana w kraju z dostępem do morza. Energia z fal morskich jest jednym z najrzadziej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. David Leb, który jest założycielem Eco Wave Power zapewnił, że jego firma chce jak najszybciej wdrążyć nową technologię pływakową do produkcji.