energia atomowa

Węgierska elektrownia rozbudowywana mimo protestów sąsiadów

W Paksu na Węgrzech powstać mają dwa nowe bloki elektrowni atomowej. Prace budowlane według założeń rozpoczną się w lutym tego roku, mimo protestu Austriaków.

„Oczywiście wszystko, w tym inwestycje, jest realizowane zgodnie z planem i ustalonym harmonogramem”, informuje Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Minister przyznaje, że rząd Austrii kwestionuje decyzje Komisji Europejskiej, ale „nie odbije się to na grafiku i nadal wszystko idzie zgodnie z planem”. Austriacki minister spraw zagranicznych z kolei wskazuje, że wsparcie UE dotyczy tylko dobra wspólnego, a elektrownia atomowa takim nie jest, szczególnie, że Węgrzy mogliby najpewniej pokryć swoje zapotrzebowanie energetyczne prądem z innych źródeł.

Komisja, poprzez swojego rzecznika, Ricardo Cardoso, zapowiedziała, że będzie bronić swojej decyzji nawet przez trybunałem, jeśli będzie taka potrzeba.

Rząd Viktora Orbana podkreśla, że rozbudowa elektrowni atomowej w Paksu jest „gwarancją tego, że dostawy prądu dla węgierskich mieszkańców i przedsiębiorstw będą, także w długiej perspektywie, tanie, przewidywalne i pewne”. Obecnie elektrownia ta pokrywa 43% potrzeb energetycznych Węgier. Budowa dwóch nowych bloków o całkowitej mocy 2,4 GW zwiększy ten odsetek do 65%. „Celem strategicznym rządu Węgier jest zapewnienie mieszkańcom i krajowej gospodarce w długiej perspektywie stabilnych, dostępnych cenowo, przyjaznych wobec klimatu i pewnych dostaw prądu”, czytamy w oświadczeniu rządu Orbana.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: