Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Rosnące ceny żywności i niskie zarobki, skazują miliony mieszkańców tego kraju na życie w ubóstwie. Szukanie resztek jedzenia lub innych wartościowych przedmiotów w śmieciach to dla wielu codzienność.
Kryzys i drastyczne zmiany
Kryzys gospodarczy w kraju w połączeniu z nakazami pozostania w domu spowodowanymi pandemią koronawirusa drastycznie zmniejszyły ilość wyrzucanych odpadów. Chodzi tu głównie o żywność, której wcześniej pozbywały się restauracje, sklepy czy hurtownie. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa około 14% światowej żywności trafia rocznie do śmieci, jeszcze zanim trafi na rynek. W Wenezueli oprócz dużej ilości jedzenia na śmietniku lądowały aluminiowe pojemniki, odzież, meble kuchenki i lodówki. Działo się tak dlatego, że kupno nowych przedmiotów było tańsze niż naprawa starych. Obecny kryzys zmusił mieszkańców do zmiany zachowań, a głównie ograniczenia skali wyrzucania.
Śmieciarki przejeżdżające przez wysypisko śmieci Pavia w Barquisimeto w Wenezueli, marzec 2021 r. AP Photo/Ariana Cubillos
Śmietniska jedyne źródło przeżycia
W obliczu światowych doniesień na temat nadmiernego konsumpcjonizmu i ogromnych ilości wyrzucanych rzeczy wydaje się, że informacje z Wenezueli brzmią pozytywnie. Niestety tak nie jest. Po pierwsze, ograniczona konsumpcja Wenezuelczyków wynika z ogromnych problemów, z jakimi boryka się kraj. Po drugie, mniej odpadów to mniej szans na znalezienie pożywienia. Niestety wysypiska śmieci dla milionów mieszkańców Wenezueli stanowią jedyne źródło utrzymania. W obecnej sytuacji walka o zdobycie jedzenia lub przedmiotu, który można później sprzedać, jest ogromna.
Badania ENCOVI (Encuesta Nacional de Condiciones de Vida – National Survey of Conditions of Life) prowadzone od 2014 roku przynoszą smutne wyniki. Większości Wenezuleczyków nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb (aż 93%), a 82% żyje w skrajnej nędzy, kładąc się spać z pustym żołądkiem.
Źródło: tvn24.pl, apnews.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.