Wielka fabryka roślinnego napoju Oatly w UK

Skandynawska firma Oatly produkująca popularne napoje owsiane, otworzy w Anglii największy zakład mleka roślinnego na świecie. Fabrykę zasili zielona energia z OZE.

Roślinnie i ekologicznie

Oatly to słynny szwedzki producent mleka owsianego. Firma ogłosiła, że otworzy jedną z największych fabryk napojów roślinnych na świecie. Projekt ma zostać zakończony do 2023 roku. Zakład będzie w stanie wyprodukować 300 milionów litrów popularnego mleka owsianego rocznie, a zasilany będzie w 100% energią odnawialną. 

Firma podaje, że nowa fabryka, zlokalizowana w Peterborough w Wielkiej Brytanii, będzie kompleksowym rozwiązaniem dla produkcji 300 milionów litrów mleka owsianego rocznie. Choć są szanse nawet na produkcję 450 milionów litrów. Produkty mają być dostarczane na rynek brytyjski. Podaje się, że zasilany wyłącznie energią odnawialną zakład przyniesie 200 nowych miejsc pracy w regionie.

Forma odpowiada wizji ekoprzyszłości

Oprócz zasilenia zakładu wyłącznie energią odnawialną Oatly przewiduje także inne nowoczesne, techniczne rozwiązania. Funkcjonowanie fabryki ma opierać się na zasadach zrównoważonego rozwoju, czyli oszczędzaniu zasobów wodnych, zmniejszeniu skali odpadów i śladu węglowego.

Nowa fabryka będzie kontynuować idee Oatly, czyli przemianę w społeczeństwie i systemie żywnościowym skierowanym na dietę roślinną. Oznacza to, że wyroby oparte na roślinach będą jeszcze bardziej dostępne i pomogą ludziom zmniejszyć negatywny wpływ na klimat –  napisała firma w oświadczeniu prasowym.

Johan Rabe, dyrektor łańcucha dostaw w Oatly, powtórzył, że “zrównoważony rozwój jest podstawą planowania działalności fabryki”. Jak twierdzi, zaangażowanie w kwestie klimatu to priorytet firmy.

Mniej CO2 dzięki roślinom

W porównaniu do tradycyjnego nabiału produkowanego z mleka krowiego napój na bazie owsa będzie miał o 70% niższy ślad węglowy. Owies wykorzystywany w nowym zakładzie będzie pozyskiwany w Wielkiej Brytanii, aby wspierać lokalnych rolników. 

Ishen Paran, dyrektor generalny w Oatly UK, powiedział, że jest pełen ekscytacji z powodu ogłoszenia wiadomości o budowie fabryki w 2023 roku. 

Według firmy badawczej Mintel brytyjski rynek roślinnego jedzenia ma osiągnąć zyski warte 1,1 miliarda funtów (1,43 miliarda dolarów) w ciągu trzech lat. Stawia to brytyjską gałąź pożywienia roślinnego np. przed Niemcami, które produkują ogromną ilość wegańskich produktów. Projekt Smart Protein (finansowany przez Unię Europejską) podaje, że to właśnie mleko roślinne przewodzi w Europie wśród innych napojów roślinnych. 

Oczekuje się, że nawet w “mięsnych” Chinach wzrost spożycia produktów roślinnych znacznie się zwiększy. W 2018 roku krajowy przemysł żywności opartej na roślinach osiągnął 910 milionów dolarów i odnotował roczną stopę wzrostu na poziomie 14,2%.