Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biodegradowalne maski z kukurydzy – projekt studentów z Poznania

maska z lisci kukurydzy

Biodegradowalne maski z kukurydzy – projekt studentów z Poznania

Studenci z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu stworzyli ekologiczną maskę z liści kukurydzy. Projekt nosi nazwę CORNelia i idealnie wpisuje się w ideę zero waste

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jednorazowe maski – nowa zmora środowiska

Podczas pandemii powstał nowy odpad – jednorazowa maska. Wiele z nich, zamiast do odpowiedniego pojemnika na śmieci, trafia na łono natury lub do rzek. Problem ten zauważyli studenci z UAP – Wiktoria Kowalczyk, Martyna Sarnowska, Mariusz Śmietana, Anna Augustyniak i Hanna Kossakowska. W ramach pracy semestralnej stworzyli maskę z biodegradowalnego materiału.

Nić i masa papierowa

Podstawę do stworzenia ekologicznej maski stanowiły liście kukurydzy. Na początku studenci gotowali je w roztworze wody z solą kaustyczną. Materiał stawał się miękki, co pozwalało na izolowanie włókien. Otrzymane w ten sposób pojedyncze pasma osuszyli i połączyli w nić. Następnie wykorzystali splot płócienny, otrzymując materiał, który w przyszłości mógłby stanowić bazę do wyrobów włókienniczych.

4

Aby otrzymać masę papierową, studenci ubili zmiękczone liście, a następnie pozbyli się nadmiaru wody. Wykorzystując plastyczne właściwości na początku procesu suszenia, umieścili papierową masę we wcześniej przygotowanej formie gipsowej o wyprofilowanym kształcie maski. Tym sposobem powstał prototyp produktu.

Nie tylko do produkcji masek

Projektanci podkreślają, że z otrzymanych materiałów można stworzyć również inne produkty włókiennicze i papiernicze. Najważniejsze jest to, że projekt wpisuje się w ideę zero waste i nie zaśmieca środowiska.

Źródło i zdjęcia: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.