Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inicjatywy na rzecz ochrony lasów

forest

Inicjatywy na rzecz ochrony lasów

Lasy są dobrem wspólnym, co oznacza, że każdy z nas może odwiedzać łono natury i obserwować świat z perspektywy mniej lub bardziej dzikiej przyrody. Istnieją jednak zrzeszenia i organizacje, które szczególnie dbają o dobrostan leśnych ekosytemów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Piękno lasu

Prawie jedna trzecia gruntów na Ziemi to obszary zalesione. Jednak każdego dnia dziewicze tereny przyrody są eksploatowane lub dewastowane przez człowieka. Lasy są źródłem globalnej bioróżnorodności. Pochłaniają każdego roku miliardy ton dwutlenku węgla. Dzięki lasom ponad 1,5 miliarda ludzi może przeżyć i żyje w zależności do nich. Inicjatywy na rzecz ochrony lasów są różnorodne, jednak zazwyczaj dążą one do jednego celu – zachowania i przedłużania życia tych bezcennych ekosystemów. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wzywa decydentów sektora leśnego do zmiany wyobrażenia na temat lasów.

Rainforest Alliance

Organizacja Rainforest Alliance dąży do ochrony bioróżnorodności biologicznej i zachowania leśnych gruntów na świecie. Stara się szkolić, certyfikować i weryfikować łańcuch dostaw żywności w 78 krajach. Celem grupy jest ochrona lasów i dróg wodnych, ograniczenie stosowania środków agrochemicznych oraz ochrona lokalnych (często uboższych i dotkniętych nierównością społeczną) pracowników i całych społeczności.

Center for International Forestry Research (CIFOR)

CIFOR prowadzi badania naukowe w zakresie gospodarki leśnej. Chce wpływać na kształtowanie polityki leśnej w krajach rozwijających się. Organizacja ułatwia komunikację pomiędzy partnerami, rządami, organizacjami pozarządowymi i obywatelami. Badania CIFOR doprowadziły do ​​rozwiązania konfliktów, np. w Indonezji. CIFOR działa też przeciwko niewłaściwemu zarządzaniu peruwiańską częścią Amazonii i szuka wzmocnienia przywództwa kobiet w zarządzaniu ekosystemami w Ugandzie i Nikaragui.

The Forests Dialogue

The Forests Dialogue (TFD) to platforma dialogu dotycząca zrównoważonej gospodarki leśnej. Głównym celem TFD jest ograniczenie globalnego i wciąż narastającego konfliktu dot. nadmiernego wykorzystania i ochrony zasobów leśnych. TFD stara się poszukiwać rozwiązań pomiędzy różnymi stronami.

Greening the Desert

Projekt Greening the Desert, położony w zachodniej Jordanii, w pobliżu granicy z Zachodnim Brzegiem, wykorzystuje praktyki permakultury, a w tym zalesianie terenów, aby przeciwdziałać suszom. Projekt zakłada organizację szkółki leśnej, instalacji fotowoltaicznej, kompostowania i innych udogodnień. Głównym celem projektu Greening the Desert jest zapewnienie lokalnej ludności – głównie plemionom beduińskim i uchodźcom palestyńskim – odpowiednich narzędzi, które zapewniają niezależność – w tym żywności.

Ripple Africa

Projekt sadzenia drzew Ripple Africa w Malawi jest jednym z największych programów zalesiania w kraju. Malawi znajduje się w Afryce Wschodniej i nie posiada dostępu do morza. Ripple Africa wspiera społeczności w procesie sadzenia ponad 15 milionów drzew. 

Youthaiti

Organizacja mająca siedzibę w rdzennych lasach Haiti, w prowincji Grand’ Anse działa na zasadzie non-profit. Uczy młodych Haitańczyków cykli odżywiania, ekologii, procesów zalesiania i ogrodnictwa. Youthaiti zapewnia młodym ludziom przestrzeń do eksperymentowania z rodzimymi technikami ochrony przyrody.

Wspólny Las

Inicjatywa polska, która ma swój finał 21 marca w Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez ONZ w 2012 roku. Niedziela jest okazją do licznych spacerów, które mają zaakcentować rolę i wagę leśnych ekosystemów w naszym życiu. Wspólny Las zrzesza różne lokalne inicjatywy z różnych miejsc w Polsce. Tego dnia łączą się one, aby podkreślić znaczenie ochrony środowiska, które jest kluczowe dla naszego zdrowia.

Inicjatywa Dzikie Karpaty

Oddolny ruch obywatelski ubiega się o lepszą i wzmocnioną ochronę Puszczy Karpackiej. Ruch działa aktywnie na rzecz uwolnienia jej najcenniejszych fragmentów. Zgromadzeni wokół tej inicjatywy apelują o odejście od łowiectwa i zmianę podejścia do gospodarki leśnej, w tym zaprzestaniu wycinek bezcennych okazów.

Moratorium dla drzew

Fundacja i inicjatywa społeczna FOTA4Climate apeluje o moratorium na wycinanie i niszczenie drzew na terenach zurbanizowanych. Co to oznacza w praktyce? Zakaz masowych wycinek na potrzeby innych inwestycji, świadome działanie na rzecz ochrony przyrody w miastach, miasteczkach i wsiach. Moratorium dla drzew apeluje także o zaprzestanie wycinki drzew na biomasę, ponieważ istnieją inne źródła, które mogą przysłużyć się wytwarzaniu energii. Celem jest zachowanie bezcennych dla wszystkich Polaków drzew i radykalne podejście do ochrony przyrody – wspólnego dobra i źródła zdrowia.

W Polsce funkcjonuje o wiele więcej oddolnych inicjatyw zrzeszających miłośników fauny i flory oraz nieustraszonych obrońców leśnych ekosystemów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.