W polskich lasach ruszyła akcja „Stroisz”

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych patrole Straży Leśnej będą monitorować lasy, by zapobiec kradzieży drzewek iglastych i ich ogołoceniu z gałęzi, które powszechnie wykorzystywane są do tworzenia nagrobnych ozdób. Akcja „Stroisz” potrwa od 25 października do 3 listopada.

Europa sadzi coraz więcej drzew

Najnowsze pomiary wykazują, że od 1990 roku zalesiona powierzchnia Europy powiększyła się o ponad 90 tys. kilometrów kwadratowych. Pokrytych lasami jest 20% powierzchni naszego kontynentu, w tym około 40% Unii Europejskiej. Najwięcej drzew rośnie na terenie Szwecji, Finlandii, Hiszpanii i Francji.

Więcej lasów a CO2. Co by było gdyby…

Jonathan Barber z Uniwersytetu w Bristolu wraz z zespołem naukowców przeanalizował potencjalny wzrost poziomu mórz przez kilka najbliższych dekad. Korzystał z metody SEJ (structured expert judgement), a wyniki opublikował w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Zgodnie z nimi poziom wód do 2100 roku może wzrosnąć o 2 m, co zabierze 1,79 mln km2 lądu i zmusi prawie 190 mln ludzi do przesiedlenia. Walka z globalnym ociepleniem trwa, bitwy odbywają się na różnych obszarach. Jakie znaczenie mają w tym aspekcie lasy?

W czerwcu w Amazonii wycięto o 60% więcej drzew niż przed rokiem

Tempo wylesiania Amazonii zwiększyło się o 60% w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Jak wynika z danych opublikowanych przez INPE, w czerwcu tego roku wycięto 769,1 km kwadratowych amazońskich lasów, podczas gdy w czerwcu 2018 r. było to „zaledwie” 488,4 km kwadratowych. To bardzo gwałtowny wzrost – można go porównać do obszaru większego niż półtora boiska piłkarskiego niszczonego co minutę.

Lasy Państwowe posadzą pół miliarda nowych drzew

Bieżąca polityka Lasów Państwowych sprawia, że stopniowo odchodzi się od sadzenia drzew iglastych na rzecz liściastych. Największą ilość sadzonek stanowią dęby, coraz częściej pojawiają się olsze i brzozy. Na terenach górskich dosadza się świerki i buki oraz zyskujące na popularności jodły i jawory.

Leśne gospodarstwa węglowe interesują Chińczyków

Leśne gospodarstwa węglowe – to polski pomysł na pochłanianie dwutlenku węgla przez las. Zapoznał się z nim chiński minister ds. klimatu Xie Zhenhua, który w trakcie oficjalnej wizyty w Polsce odwiedził Lasy Państwowe. Pomysł ma być też prezentowany na szczycie klimatycznym COP24. Czy pochłanianie CO2 może stanowić panaceum na zmiany klimatyczne? Eksperci wzięli to pod lupę.

Wyciął 4 hektary lasu, teraz zasadzi 18 tysięcy sadzonek

Właściciel gruntu wyciął aż 4 hektary lasu w marcu 2017 roku. Las był ulokowany w atrakcyjnej lokalizacji, pomiędzy plażą nad morzem Bałtyckim a jeziorem Sarbsko. Według medialnych doniesień miał tam powstać największy w Polsce hotel „Gołębiewski”. Nie udało się to, ponieważ burmistrz Łeby, widząc co się dzieje, zgłosił sprawę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zawiadamiając również policję oraz nadleśnictwo. Ten ruch znacząco pokrzyżował plany budowy hotelu. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, która orzekła, że wycinka została dokonana z naruszeniem przepisów prawa miejscowego. Największą nauczką dla właściciela będzie jednak decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, która zobowiązała go do posadzenia 18 tysięcy sadzonek drzew w miejscu wycinki, co zamierza wnikliwie kontrolować.

Topola Helena z szansami na tytuł Europejskiego Drzewa Roku

Niewątpliwie Helena będzie miała ciężkie zadanie. Wśród przeciwników znajdują się bowiem m.in. dąb korkowy z Portugalii i słowacka Jabłoń. Gdyby jednak topoli udało się zwyciężyć, powtórzyłaby ona ubiegłoroczny sukces, ponieważ dąb Bartek z Wiśniowej został laureatem poprzedniej edycji konkursu. Szacuje się również, że w tym roku w internetowym głosowaniu weźmie udział ok. 200 tysięcy internautów. To właśnie oni zadecydują o tym, które drzewo zostanie zwycięzcą.