Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiatr jako odnawialne źródło energii

wiatraki oze

Wiatr jako odnawialne źródło energii

Wiatr jako żywioł potrafi być niebezpieczny i nieprzewidywalny. Trąby powietrzne i huragany nawiedzające naszą planetę powodują wiele zniszczeń.  Siła wiatru może być jednak pożyteczna, dlatego znalazła swoje zastosowanie w przemyśle energetycznym. 

Reklama

Co to jest wiatr i jak powstaje?

Według oficjalnej definicji wiatr to „poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi”. Wywołuje go różnica ciśnień i różnica ukształtowania powierzchni. Wyróżniamy cztery rodzaje wiatrów: stałe, zmienne, sezonowe i pustynne. Do wykonywania pomiarów używa się głównie wiatromierzu, inaczej nazywanego anemometrem. 

Wiatr jako źródło energii

Wiatr to odnawialne źródło energii, które jest całkowicie darmowe i niewyczerpalne. Energia wiatrowa jest powszechnie dostępna, dlatego nie wymaga importowania. Proces jej wytwarzania nie generuje do atmosfery skutków ubocznych w postaci emisji szkodliwego dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. 

Energia wiatrowa dawniej i dziś

W jaki sposób człowiek wykorzystuje wiatr? Najbardziej znanym i najstarszym sposobem wykorzystania wiatru są statki żaglowe. Później zaczęto tworzyć proste wiatraki z dwóch skrzyżowanych ze sobą belek – miały one wtedy cztery ramiona – kiedy wiatr nimi poruszał, energia była przekazywana dalej do prostej konstrukcji, używanej do mielenia zboża i produkcji mąki.

W dzisiejszych czasach wiatr jest wykorzystywany do wytwarzania energii. Używa się to tego turbin wiatrowych, które służą do zamiany energii wiatru na pracę mechaniczną obrotu łopatek wirnika. Turbiny wiatrowe mają po trzy skrzydła, które umocowane są na wysokich i wąskich wieżach. Za skrzydłami wiatraka znajduje się generator prądu, które wytwarza prąd, po dostarczeniu mu innego rodzaju energii, np. mechanicznej. Skupiska takich wiatraków nazywane są farmami wiatrowymi.

Energia wiatrowa w Polsce

Farmy wiatrowe mają duży potencjał energetyczny, ponieważ są w stanie wytworzyć od 40 do 70 razy więcej energii, niż jest potrzebne do ich zainstalowania, eksploatowania i demontażu.  Obecnie największą lądową farmą wiatrową w Polsce jest wielkopolska farma Margonin o mocy 120 MW. Natomiast w drugiej połowie 2020 roku jest planowane uruchomienie farmy Potęgowo w woj. pomorskim o docelowej mocy 219,5 MW. 

Farmy wiatrowe ingerują w krajobraz, ale wbrew powszechnym opiniom, nie są wcale dużym zagrożeniem dla ptaków i innych zwierząt. Jest to potwierdzone obserwacjami specjalistów. Poza tym, elektrownie wiatrowe nie są budowane na obszarach chronionych, ani innych terenach cennych pod względem przyrodniczym.

Czy elektrownia wiatrowa się opłaca?

Przydomowe elektrownie wiatrowe zyskują na popularności podobnie jak wszystkie Odnawialne Źródła Energii. Dla kogo elektrownia wiatrowa będzie korzystna inwestycją? Przede wszystkim dla tych, którzy są narażeni na częste przerwy w dostawie prądu. Posiadanie własnego źródła energii pozwoli na większą niezależność energetyczną. Koszt przydomowej elektrowni wiatrowej o mocy 5 kW waha się w granicach 40 tys. zł, a na zwrot takiej inwestycji trzeba poczekać ok. 10 lat. 

Dotacje na wiatraki przydomowe

Dofinansowanie na elektrownie wiatrowe są możliwe! Można je uzyskać korzystając m.in. z programu Prosument 2. Wnioski o dofinansowanie mogą osoby chcące zainstalować małe elektrownie wiatrowe o zainstalowanej mocy do 40 kWe. W ramach programu Prosument 2 można otrzymać m.in. pożyczkę lub kredyt oprocentowany na 1% z maksymalnym okresem finansowania – 15 lat oraz uzyskać dotację w wysokości 15% lub 30% wsparcia finansowego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.