fotowoltaika w australii

Więcej nowych instalacji fotowoltaicznych w Europie w 2017 roku

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej SolarPower Europe w 2017 roku kraje Europy zainstalowały łącznie 8,61 GW nowych mocy w samym sektorze energetyki słonecznej. Jest to 28% wzrost infrastruktury solarnej w porównaniu do 6,72 GW w 2016 roku.

Stowarzyszenie sektora energii słonecznej zauważa, że państwa członkowskie Unii Europejskiej zainstalowały 6,03 GW mocy w 2017 roku, co daje 6% wzrost.

„Energia słoneczna w Europie rośnie, to dobra wiadomość dla transformacji energetycznej. Obecnie potrzebujemy odpowiednich polityk, aby upewnić się, że UE może w pełni skorzystać z czystej energii. Gdyby usunięto narzędzia handlowe z importowanych paneli słonecznych, to zgodnie z analizą Dyrekcji Generalnej KE  ds. Sprawiedliwości i Konsumentów (DG JUST) wzrost konsumpcji energii słonecznej w UE wzrósł był do 20-30%. Podobnie, jeśli UE przyjmie cel w wysokości 35% energii odnawialnej zamiast obecnych 27%, to można stworzyć ponad 120 tysięcy miejsc pracy związanych z energią słoneczną”, wyjaśnia James Watson, przedstawiciel SolarPower Europe.

Wiodącym krajem w Europie jest Turcja, która przyłączyła do sieci 1,79 GW mocy w 2017 roku, co odpowiada 213% wzrostowi. Kolejnym państwem są Niemcy, które zainstalowały 1,7 GW nowych mocy solarnych (wzrost na poziomie 23%). W 2017 roku oba te kraje łącznie wygenerowały 41% mocy słonecznych w Europie. W tym samym roku Wielka Brytania utraciła wiodącą pozycję, ponieważ poziom nowo instalowanej infrastruktury spadł o 54%.

Źródło: SolarPower Europe

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.